Početkom decembra BiH preuzima potpunu kontrolu nad nebom

22.10.2019. 09:51
0
IZVOR: Srna

BiH će u noći sa 4. na 5. decembar konačno preuzeti potpunu kontrolu nad nebom iznad svoje teritorije, potvrdio je direktor Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH /BHANSA/ Davorin Primorac.

Primorac je pojasnio da to znači da će BiH preuzeti kontrolu neba iznad 10.000 metara, koje je najfrekventije i najisplativije, navodeći da su do sada kontrolu, i ujedno veliku finansijsku dobit, imale susjedne zemlje Srbija i Hrvatska.

-Mi preuzimamo srednji i gornji sloj vazdušnog prostora, gdje se odvija više od 80 odsto vazdušnog saobraćaja. Na tom dijelu je najveći broj preleta i riječ je o prostoru iznad 10.000 metara visine- rekao je Primorac za "Dnevni avaz".

On je ocijenio da je ovo važan događaj i za BiH i za BHANSA, koja je samofinansirajuća nerpofitna organizacija.

-Naši troškovi biće veći za 20 odsto, ali očekujemo i značajne finansijske prihode. Očekujemo 12 do 13 miliona KM u odnosu na godinu ranije- naveo je Primorac.

Primorac je rekao da će novi kontrolori već u decembru početi sa radom, te najavio da će BHANSA uložiti višemilionski iznos u obnovu kontrolnih tornjeva u Sarajevu, Banjaluci i Tuzli.

Komentari 0
Povezane vijesti
Šmit potvrdio njemačkim dnevnim novinama da podnosi ostavku Šmit potvrdio njemačkim dnevnim novinama da podnosi ostavku
Završne riječi 14. maja u obnovljenom postupku protiv Durakovića Završne riječi 14. maja u obnovljenom postupku protiv Durakovića
Neispravan med iz BiH i Hrvatske Neispravan med iz BiH i Hrvatske
Najčitanije
  • Desanka Maksimović – Srpska pjesnikinja koja je uvijek bila uz „male” ljude iz naroda
    20h 51m
    0
  • Dodik najavio novo povećanje plata i penzija u Republici Srpskoj
    15h 27m
    7
  • Godišnjica zločina nad Srbima u Pofalićima
    20h 26m
    14
  • „Istočno Sarajevo folk-fest“ i večeras u Istočnoj Ilidži
    18h 13m
    0
  • Danas Sveti Timotej i Mavra
    20h 33m
    0