Podjelom promotivnog materijala počelo obilježavanje 16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama

25.11.2023. 13:25
0
IZVOR: katera.news

U okviru projekta „Istočno Sarajevo - grad bez nasilja“, koji organizuje Ženski interaktivni ruralni centar Istočno Sarajevo, obilježava se 25. novembar - Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

U okviru projekta „Istočno Sarajevo - grad bez nasilja“, mladi volonteri, studenti sociologije, pedagogije, psihologije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, u Tržnom centru „Tropik“ podijelili su letke o SOS aplikaciji za pomoć žrtvama nasilja, s ciljem informisanja o načinu funkcionisanja ove aplikacije.

Podjelom promtivnog materijala počelo je obilježavanje16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama.

Maja Marjanović, projekt-asistent u Ženskom interaktivnom ruralnom centru, podsjetila je da je riječ o aplikaciji koja ima „Panik“ taster, preko kojeg žrtve mogu da prijave nasilje.

- Žrtva na taj način informiše da je došlo do nasilja, nakon čega informacija dolazi do naše organizacije, a mi nasilje prijavimo policiji i pratimo u kojoj proceduri je postupak. Osim toga, pružamo i psihološku, psiho-socijalnu i pravnu pomoć – objasnila je ona.

Ističe da je ovo dobra prilika i za studente koji na ovaj način primjenjuju teorijsko znanje stečeno na fakultetu i stiču iskustvo koje će im kasnije koristiti.

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Foto: katera.news

Marjanovićeva ističe da su u narednih 16 dana planirane radionice na Filozofskom fakultetu u Palama.

- Radionice o pedagoškom pristupu u praksi u prevenciji nasilja održaće se 28. novembra, a radionica o socijalnom radu planirana je 11. decembra. Osim toga, planirane su radionice o načinu potrebe SOS aplikacije, kao i radionice o značaju volonterizma u zajednici – navela je ona.

Sara Šehovac, volonter i student psihologije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, navodi da je učešće na ovakvom projektu značajno jer je, kako kaže, riječ o praktičnom prikazu onoga što uče na fakultetu.

Prema njenim riječima, dijeljenjem promotivnog materijala žene se upoznaju sa načinom funcionisanja aplikacije i svim mogućnostima koje ona nudi.

- Važno je edukovati žene o nasilju, kako da spriječe nasilje i kako da se zaštite.

Projekat„Istočno Sarajevo-grad bez nasilja“ traje devet mjeseci, a planirano je i održavanje radionica o značaju volonterskog aktivizma, pružanje usluga žrtvama porodičnog nasilja, socijalnom radu i pedagoškom pristupu u praksi. Provodi se u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), koji finansira Evropska unija, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) uz podršku Grada Istočno Sarajevo.

Komentari 0
Povezane vijesti
U četvrtak predavanja povodom obilježavnja Međunarodnog dana nestale djece U četvrtak predavanja povodom obilježavnja Međunarodnog dana nestale djece
Ispred škole "Sveti Sava" pojačano prisustvo policije zbog prijeteće poruke Ispred škole "Sveti Sava" pojačano prisustvo policije zbog prijeteće poruke
Turnir „Slavija open“ u subotu u Istočnom Novom Sarajevu Turnir „Slavija open“ u subotu u Istočnom Novom Sarajevu
Najčitanije
  • Pažnja: Natpis „21.maj 2025. i kill“ na školskoj klupi u OŠ „Sveti Sava“
    19h 9m
    0
  • Nestanak Boža Lopatića: Civilna zaštita Istočnog Starog Grada organizovala opsežnu potragu
    21h 43m
    4
  • Dušanov zakonik danas puni 676 godina
    6h 12m
    6
  • Ispred škole "Sveti Sava" pojačano prisustvo policije zbog prijeteće poruke
    6h 47m
    2
  • Risto Bozalo nudi instrukcije za osnovce, srednjoškolce i studente
    4h 25m
    0