U okviru projekta „Istočno Sarajevo - grad bez nasilja“, koji organizuje Ženski interaktivni ruralni centar Istočno Sarajevo, obilježava se 25. novembar - Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
U okviru projekta „Istočno Sarajevo - grad bez nasilja“, mladi volonteri, studenti sociologije, pedagogije, psihologije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, u Tržnom centru „Tropik“ podijelili su letke o SOS aplikaciji za pomoć žrtvama nasilja, s ciljem informisanja o načinu funkcionisanja ove aplikacije.
Podjelom promtivnog materijala počelo je obilježavanje16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama.
Maja Marjanović, projekt-asistent u Ženskom interaktivnom ruralnom centru, podsjetila je da je riječ o aplikaciji koja ima „Panik“ taster, preko kojeg žrtve mogu da prijave nasilje.
- Žrtva na taj način informiše da je došlo do nasilja, nakon čega informacija dolazi do naše organizacije, a mi nasilje prijavimo policiji i pratimo u kojoj proceduri je postupak. Osim toga, pružamo i psihološku, psiho-socijalnu i pravnu pomoć – objasnila je ona.
Ističe da je ovo dobra prilika i za studente koji na ovaj način primjenjuju teorijsko znanje stečeno na fakultetu i stiču iskustvo koje će im kasnije koristiti.
Foto: katera.news
Marjanovićeva ističe da su u narednih 16 dana planirane radionice na Filozofskom fakultetu u Palama.
- Radionice o pedagoškom pristupu u praksi u prevenciji nasilja održaće se 28. novembra, a radionica o socijalnom radu planirana je 11. decembra. Osim toga, planirane su radionice o načinu potrebe SOS aplikacije, kao i radionice o značaju volonterizma u zajednici – navela je ona.
Sara Šehovac, volonter i student psihologije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, navodi da je učešće na ovakvom projektu značajno jer je, kako kaže, riječ o praktičnom prikazu onoga što uče na fakultetu.
Prema njenim riječima, dijeljenjem promotivnog materijala žene se upoznaju sa načinom funcionisanja aplikacije i svim mogućnostima koje ona nudi.
- Važno je edukovati žene o nasilju, kako da spriječe nasilje i kako da se zaštite.
Projekat„Istočno Sarajevo-grad bez nasilja“ traje devet mjeseci, a planirano je i održavanje radionica o značaju volonterskog aktivizma, pružanje usluga žrtvama porodičnog nasilja, socijalnom radu i pedagoškom pristupu u praksi. Provodi se u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), koji finansira Evropska unija, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) uz podršku Grada Istočno Sarajevo.