Pogledajte šta bi radnici još mogli da kupe kad bi minimalac bio povećan za 150 KM

11.11.2024. 13:08
0
IZVOR: srpskainfo.com

Iznos najniže plate u Srpskoj za sledeću godinu i dalje nije ni na vidiku, s obzirom na to da socijalni partneri imaju krajnje suprotno mišljenje o tome koliko bi minimalac trebalo da bude povećan.

Prošle sedmice je održana sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta, nakon koje se oglasio samo resorni ministar Danijel Egić, poručivši da do dogovora nije došlo. Poslodavci i sindikalci se nisu oglašavali, ali su ranije poslali jasne poruke šta misle o ovom pitanju.

Stav Saveza sindikata Srpske je da bi najniža plata u Srpskoj za iduću godinu trebalo da iznosi 1.050 KM, na što su iz Unije udruženja  poslodavaca RS poručili da ne postoje nikakvi uslovi, niti finansijski pokazatelji da bi trebalo povećati najnižu platu.

Trenutno, minimalac u Srpskoj iznosi 900 KM. Na ovaj iznos plate, od ukupno 290.000 zaposlenih, prijavljeno je 91.000 radnika.

Pod pretpostavkom da sindikat izgura svoj zahtijev, ljudi koji rade za minimalnu platu na raspolaganju bi mjesečno imali još 150 KM.

Riječ je o iznosu kojim bi, na primjer, mogli da kupe kilogram junećeg vrata i kilogram pilećeg filea.

U pomenutom povećanju mnimalca, mogla bi da se nađe i vreća brašna od 25 kilograma, kilogram tjestenine i 20 komada jaja. Radnici kojima bi mjesečno na račun lijegalo još 150 KM, mogli bi, resto, da kupe i kilogram tvrdog sira, kilogram šunke, te po 5 litara mlijeka i jogurta.

Ono što ostane, bilo bi dovoljno za 5 litara ulja, 2 kilograma krompira, te dva kilograma mladog kupusa.

Riječ je o iznosu koji bi popravio kućne budžete radnika koji zarađuju minimalac, ali još je krajnje neizvjesno u kojem iznosu će on biti povećan.

Podsjetimo, prosječna plata u Srpskoj u septembru je iznosila 1.412 KM, dok je potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu ukupno koštala 2.625 KM, od čega se na trošak prehrane odnosi 1.190 KM.

Komentari 0
Povezane vijesti
Srpska bogatija za 20 beba Srpska bogatija za 20 beba
Udruženje roditelja djece oboljele od malignih bolesti „Iskra“ dobitnik Plakete „Sestre Gajić“ Udruženje roditelja djece oboljele od malignih bolesti „Iskra“ dobitnik Plakete „Sestre Gajić“
Srpska bogatija za 26 beba Srpska bogatija za 26 beba
Najčitanije
  • Sjećanje na majora Vuka Čvoru: Devet godina od smrti
    26m
    13
  • Vjenčanje održano u Bolnici „Srbija“
    20h 38m
    0
  • Održano regionalno takmičenje iz fizike u OŠ "Jovan Dučić" u Kasindolu
    20h 18m
    0
  • Danas Memorijalni šahovski turnir "Goran Vujičić"
    23h 28m
    1
  • Prije 28 godina srušen Žeželjev most preko Dunava
    21h 47m
    0