Pripadnici nekadašnjeg Kasindolskog bataljona, njihovi potomci i članovi porodica, te brojni mještani Kasindola, uputili su se ka Klancu, mjestu gdje su poginuli prvi borci ovog bataljona i gdje je uspostavljena prva borbena linija.
„Pohod na Klanac“ je tradicionalna aktivnost koja se održava u sklopu manifestacije "Dani Kasindolskog bataljona“ i predstavlja jednu vrstu hodočašća i odavanja počasti svim palim borcima Kasindolskog bataljona.
Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije "Ilidžanski borac" Slobodan Maunaga rekao je da je Klanac mjesto gdje su 10. jula 1992. godine pale prve žrtve.
- Na Klancu su poginula četiri vojnika Kasindolskog bataljona, a četiri su ranjena – rekao je Maunaga.
Maunaga je istakao da su na srpske vojnike mučki iz zasjede zapucali neprijatelji, iako je dogovoreno sa komšijama iz Kijeva da neće biti oružanog sukoba i da će se organizovati mirne straže.
Maunaga je naveo da će za učesnike „Pohoda na Klanac“ biti održan istorijski čas, ali i poslužen vojnički pasulj.
On je dodao da je zadatak svakog pojedinca da se sjeća onih koji su svoje živote dali za odbranu Republike Srpske.
Foto: katera.news
Predsjednik Skupštine Opštinske organizacije „Ilidžanski borac“ Goran Šehovac izjavio je da za mučko ubistvo četiri vojnika Vojske Republike Srpske na Klancu još niko nije odgovarao.
- Ne smijemo zaboravi istoriju jer je ona ispisanu krvlju onih koji su život dali za našu slobodu i stvaranje Republike Srpske - rekao je Šehovac.
„Pohodom na Klanac“ obilježavaju se herojski podvizi srpskih boraca i sudbonosne bitke za odbranu Istočne Ilidže.
Pripadnici Kasindolskog bataljona su hrabro branili i odbranili porodice i nejač, ali i ranjenike zbrinute u nekadašnjoj bolnici za plućne bolesnike, ratnoj i poratnoj bolnici Kasindo.
Na Klancu su pale prve žrtve odbrane Kasindola. Iz zasjede, a nakon dogovora o nenapadanju sa komšijama muslimanima iz Trnova, 10. jula 1992. ubijena su četiri srpska borca i četiri ranjena. Od Klanca, preko Donjeg Kotorca, Dobrinje, do Ilidže, bila je desetine kilometara odbrambena linija, ponegdje ni 10 metara udaljene od naselja, a samo pedalj odstupanja značio bi pogrom srpskog stanovništva, ranjenih i bolesnih u bolnici Kasindo.
U temelje Republike Srpske, 99 pripadnika Kasindolskog bataljona utkalo je živote, a zajedno sa borcima Prve i Druge sarajevske brigade i Oklopne jedinice, na ratištima od Olova do Treskavice, stradalo je više od 130 pripadnika Vojske Republike Srpske.
Parastos poginulim borcima Kasindolskog bataljona i polaganje vijenaca na spomen-obilježje u Kasindolu obaviće se u subotu,1. jula, u 9.00 časova.