U fočanskim prodavnicama, na rafovima za brašno, ovih dana najčešće se mogu naći samo pakovanja od kilogram i dva, dok veća pakovanja, navode prodavci, kako se slože na rafove, odmah “planu”.
U cijeloj BiH, pa tako i u Foči, od izbijanja sukoba u Ukrajini, povećana je tražnja za osnovnim životnim namirnicama, posebno za brašnom, a rezultat toga su i veće cijene ove namirnice.
Neki od prodavaca u Foči navode da potražnja za brašnom premašuje onu od prije dvije godine, s početka epidemije virusa korona, dok ima i onih prodavaca koji smatraju da rekord iz vremena korone još nije oboren.
U većini prodavnica uvedena su ograničenja na kupovinu, tako da se može kupiti samo po jedna, a negdje po dvije vreće brašna, a ograničenja su u isporuci trgovinama uveli i dobavljači.
Od tri velika tržna centra u Foči, veća pakovanja brašna danas su se mogla naći samo u jednom, a šaroliko stanje je i u manjim prodavnicama.
Većina trgovina nove isporuke brašna u vrećama od 20 i 25 kilograma očekuju danas ili narednih dana, a da li će biti po većim cijenama nisu mogli precizirati.
Neki od prodavaca, ipak, navode da polako splašnjava tražnja, jer je većina onih građana koji su to naumili napunila podrume ovom životnom namirnicom.
Nažalost, kažu prodavci, ima i građana koji kupuju brašno u količinama većim od njihove mogućnosti da ga potroše prije isteka roka upotrebe, što je više psihološki fenomen.
Povećana je i tražnja jestivog ulja, a sve prodavnice su dobro snabdjevene ovom namirnicom.
Cijena ulja je porasla i kreće se između tri i četiri marke.
Iz nadležnih institucija poručuju da je neopravdan strah da bi moglo doći do nestašice brašna neopravdan, jer Republika Srpska ima dovoljno zaliha pšenice.
Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske Boris Pašalić rekao je za RTRS da Srpska ima dovoljno zaliha brašna i pšenice.
Pašalić je naveo da, prema podacima od subote, koji se ažuriraju svaka dva dana, u Republici Srpskoj ima oko 25.000 tona pšenice u zalihama, te dovoljne količine brašna u marketima.
On je istakao da nema razloga za strah od nestašica i gomilanje zaliha, te da zalihe od 25.000 tona, ukoliko sve bude u redu, mogu potrajati do naredne žetve.
Pašalić je naveo da postoje određeni problemi u transportu pšenice iz Mađarske, koja je ograničila izvoz, te da očekuje da u narednim danima krene promet iz Srbije.
On je naglasio da Republika Srpska uvijek može da računa na pomoć Srbije.