Predškolsko vaspitanje luksuz za mnoge u Srpskoj

11.05.2023. 18:07
0
IZVOR: srpskainfo.com

Predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem u Srpskoj obuhvaćeno je 30,7 odsto djece, što je veliki napredak, jer je prije samo osam godina manje od 15 odsto mališana išlo u vrtiće.

Ipak, to je daleko od evropskih sandarda.

Mjesto u javnim vrtićima se čeka mjesecima, ne samo u Banjaluci, nego i u Prijedoru, Derventi, Zvorniku, Bijeljini i Gradišci. Mnogi roditelji su zato primorani da djecu upišu u znatno skuplje privatne predškolske ustanove. Svako treće „vrtićko“ dijete u Srpskoj pohađa privatni vrtić.

Prema podacima Ministarstva prosvjete Republike Srpske, javne predškolske ustanove pohađa 10.622 djece, a privatne 5.136 mališana.

U 79 privatnih vrtića u Srpskoj usluge su znatno skuplje nego u javnim. Ubjedljivo najskuplji u Srpskoj je jedan privatni vrtić u Banjaluci, gdje cjelodnevni boravak košta 620 KM.

Kako stvari stoje kad su cijene u pitanju, najbolje svjedoči situacija u tri najveća grada.

U Banjaluci boravak u javnim vrtićima košta 165 KM mjesečno, a u privatnim od 230 KM do 620 KM. U  Prijedoru javni vrtić košta 150 KM, a privatni  290 KM. U Bijeljini za boravak jednog djeteta u javnom vrtiću roditelji moraju izdvojiti 170 KM, dok privatni vrtići koštaju od 200 KM do 290 KM.

– U državnim vrtićima nije bilo mjesta i nismo imali izbora. Upisali smo sina u privatni vrtić, koji je skoro duplo skuplji – kaže jedan mladi tata iz Banjaluke.

Obradovala ga je, dodaje, odluka Grada Banjaluka da subvencioniše boravak djece u privatnim vrtićima, ali ni to nije mnogo pomoglo.

– Subvencije kasne, a u međuvremenu je vrtić poskupio, tako da je to poskupljenje, praktično, „pojelo“ subvenciju – kaže naš sagovornik.

Subvencije samo u osam gradova

Rijetke su loklane zajednice koje pomažu roditeljima da plate boravak djece u privatnim vrtićima. Subvencije u iznosu od 50 KM do 100 KM po djetetu isplaćuje samo osam opština i gradova.

U Laktašima, Palama i Derventi, subvencije iznose 50 KM mjesečno po djetetu, u Banjaluci 60 KM, a u Prijedoru i Istočnoj Ilidži 100 KM.

Kako navode u Ministarstvu prosvjete Republike Srpske, Grad Bijeljina subvencioniše 20 odsto od cijene privatnog vrtića, dok su u Tesliću roditeljima djece, koja pohađaju privatne vrtiće, 2022. isplatili jednokratnu subvenciju od 250 KM po djetetu za cijelu godinu.

U manjim mjestima javni vrtići su znatno jeftiniji nego u najvećim gradovima Srpske. Najjeftiniji je vrtić u Bileći, gdje košta 80 KM, u Šekovićima roditelji za jedno dijete plaćaju 90 KM, u Ugljeviku i Prnjavoru 95 KM, a u Kneževu, Kostajnici, Loparama i Srebrenici 100 KM.

Uprkos napretku, za mnoge kategorije stanovništva vrtić je nedostižan luksuz, ne samo zbog novca.

Njih nema u vrtićima

Iako je, po zakonu, pravo na predškoslko vaspitanje zagarantovano svakom djetetu, mališani sa sela i iz malih siromašnih opština, djeca iz marginalizovanih grupa poput romske zajednice, kao i djeca sa poteškoćama u razvoju, rijetko pohađaju vrtiće.

U čak 15 nerazvijenih i izrazito nerazvijenih opština širom Srpske, od Kalinovika do Krupe na Uni, nema nijednog vrtića.

U cijeloj Srpskoj vrtiće pohađa svega 107 djece sa smetnjama u razvoju. Kada su u pitanju romska djeca, nema zvaničnih podataka o njihovoj uključenosti u predškolske ustanove.

– Ne prikupljamo podatke o nacionalnoj pripadnosti djece, ali pojedine predškolske ustanove provode programe za ranjive kategorije, između ostalih i za djecu iz romskih zajednica – navode u Ministarstvu prosvjete Republike Srpske.

Obuhvat djece sa sela u predškolskim ustanovama je bolji nego ranijih godina, jer je otvoreno više vrtića u selima. U Banjaluci, Bijeljini, Gradiški, Kotor Varošu, Laktašima, Mrkonjić Gradu, Novom Gradu, Palama, Prijedoru, Prnjavoru i Srebrenici postoje vrtići ili odjeljenja vrtića u selima. Ipak, sve te vrtiće pohađa ukupno 680 djece.

Sve u svemu, većina od 15.758 djece u Srpskoj, koja idu u vrtiće, su djevojčice i dječaci iz gradova, koji nemaju teškoća u razvoju i čiji su roditelji zaposleni i za naše prilike solidno situirani.

– Prema istraživanjima koja su provođena u predškolskim ustanovama, najmanje je djece čija su oba roditelja nezaposlena – navode u nadležnom ministarstvu.

Još uvijek je uvriježeno shvatanje da vrtići služe samo za čuvanje djece dok su tata i mama na poslu, dok se zanemaruje njihova obrazovna i vaspitna uloga.

Ivana Zečević, profesorica školske i pedagoške psihologije na Filozofskom fakultetu u Banjaluci, ističe da vrtić nudi sistem koji će pomoći djeci da odrastu, osamostale se i pripreme za život u vršnjačkoj grupi, a potom i u svijetu odraslih.

– Republika Srpska ima kurilkulum za predškolske ustanove, koji je najbliži EU standardima i  koji se redovno osvježava. To je jasan sistem, koji nudi pravovremeno i adekvatno planirane teme i koji podstiče djetetov razvoj i u fizičkom, u socijalno – emociolnanom i kognitivnom smislu – kaže Ivana Zečević.

Ona zaključuje da je vrtić najbolje rješenje za veliku većinu predškolske djece, pogotovo za djecu u dobi od tri godine do polaska u školu.

Slovenija u vrhu Evrope

Prema podacima Eurostata, Hrvatska i Poljska su u 2019. godini bile jedine države članice EU u kojima je vrtiće pohađalo samo oko 60 odsto djece uzrasta od tri godine do polaska u školu.

U Nizozemskoj, Francuskoj, Sloveniji, Švedskoj, Španiji i Belgiji, više od 95 posto njihovih vršnjaka ide u vrtiće.

Podaci Eurostata pokazuju i da u EU oko 47 odsto djece mlađe od tri godine čuvaju i vaspitavaju isključivo roditelji.

Za tri vrtića milion i po maraka iz bueta

U Ministarstvu prosvjete RS kažu da je Vlada u protekle dvije godine obezbijedila ukupno oko 850.000 KM za osnivanje javnih vrtića u Donjem Žabaru i Jezeru, dok je Pelagićevo za istu namjenu dobilo 720.000,00 KM. Inicijativu za otvaranje vrtića uputili su i roditelji iz Oštre Luke i Istočnog Drvara. Dodaju da su u pojedinim opštinama, koje nemaju javne predškolske ustanove, djeca na drugi način obuhvaćena predškolskim obrazovanjem i vaspitanjem. Tako u Stanarima 35 djece vrtić pohađaju u sklopu Osnovne škole, a vrtićke grupe imaju i škole za djecu sa smetnjama u razvoju, kao i Dom za djecu bez roditeljskog staranja „Rada Vranješević“ u Banjaluci. U Petrovu na Ozrenu je osnovano je odjeljenje javnog vrtića Doboj, dok u Rudom i Han Pijesku vrtići djeluju u sklopu Centara za socijalni rad. Za djecu koja nisu pohađala vrtiće u cijeloj Srpskoj je organizovan pripremni program pred polazak u školu, koji ove godine pohađa 3.639 djece.

Piše: Milkica Milojević

Komentari 0
Povezane vijesti
Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju
Na koliko teritorije Srpske "vreba" opasnost od mina Na koliko teritorije Srpske "vreba" opasnost od mina
Počela isplata dodataka za mart Počela isplata dodataka za mart
Najčitanije
  • Posna štrudla sa džemom i čokoladom
    8h 15m
    0
  • Na današnji dan Sarajevo oslobođeno od okupatora
    7h 41m
    21
  • Mladena Petrović: Društvena, ambiciozna i svestrana - Sa Pala do izbora za Mis BiH
    7h 40m
    1
  • Noć uoči Blagovijesti je posebna
    3h 2m
    3
  • U funkciji javna rasvjeta na Ravnoj Romaniji
    8h 27m
    0