Предшколско васпитање луксуз за многе у Српској

11.05.2023. 18:07
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Предшколским васпитањем и образовањем у Српској обухваћено је 30,7 одсто дјеце, што је велики напредак, јер је прије само осам година мање од 15 одсто малишана ишло у вртиће.

Ипак, то је далеко од европских сандарда.

Мјесто у јавним вртићима се чека мјесецима, не само у Бањалуци, него и у Приједору, Дервенти, Зворнику, Бијељини и Градишци. Многи родитељи су зато приморани да дјецу упишу у знатно скупље приватне предшколске установе. Свако треће „вртићко“ дијете у Српској похађа приватни вртић.

Према подацима Министарства просвјете Републике Српске, јавне предшколске установе похађа 10.622 дјеце, а приватне 5.136 малишана.

У 79 приватних вртића у Српској услуге су знатно скупље него у јавним. Убједљиво најскупљи у Српској је један приватни вртић у Бањалуци, гдје цјелодневни боравак кошта 620 КМ.

Како ствари стоје кад су цијене у питању, најбоље свједочи ситуација у три највећа града.

У Бањалуци боравак у јавним вртићима кошта 165 КМ мјесечно, а у приватним од 230 КМ до 620 КМ. У  Приједору јавни вртић кошта 150 КМ, а приватни  290 КМ. У Бијељини за боравак једног дјетета у јавном вртићу родитељи морају издвојити 170 КМ, док приватни вртићи коштају од 200 КМ до 290 КМ.

– У државним вртићима није било мјеста и нисмо имали избора. Уписали смо сина у приватни вртић, који је скоро дупло скупљи – каже један млади тата из Бањалуке.

Обрадовала га је, додаје, одлука Града Бањалука да субвенционише боравак дјеце у приватним вртићима, али ни то није много помогло.

– Субвенције касне, а у међувремену је вртић поскупио, тако да је то поскупљење, практично, „појело“ субвенцију – каже наш саговорник.

Субвенције само у осам градова

Ријетке су локлане заједнице које помажу родитељима да плате боравак дјеце у приватним вртићима. Субвенције у износу од 50 КМ до 100 КМ по дјетету исплаћује само осам општина и градова.

У Лакташима, Палама и Дервенти, субвенције износе 50 КМ мјесечно по дјетету, у Бањалуци 60 КМ, а у Приједору и Источној Илиџи 100 КМ.

Како наводе у Министарству просвјете Републике Српске, Град Бијељина субвенционише 20 одсто од цијене приватног вртића, док су у Теслићу родитељима дјеце, која похађају приватне вртиће, 2022. исплатили једнократну субвенцију од 250 КМ по дјетету за цијелу годину.

У мањим мјестима јавни вртићи су знатно јефтинији него у највећим градовима Српске. Најјефтинији је вртић у Билећи, гдје кошта 80 КМ, у Шековићима родитељи за једно дијете плаћају 90 КМ, у Угљевику и Прњавору 95 КМ, а у Кнежеву, Костајници, Лопарама и Сребреници 100 КМ.

Упркос напретку, за многе категорије становништва вртић је недостижан луксуз, не само због новца.

Њих нема у вртићима

Иако је, по закону, право на предшкослко васпитање загарантовано сваком дјетету, малишани са села и из малих сиромашних општина, дјеца из маргинализованих група попут ромске заједнице, као и дјеца са потешкоћама у развоју, ријетко похађају вртиће.

У чак 15 неразвијених и изразито неразвијених општина широм Српске, од Калиновика до Крупе на Уни, нема ниједног вртића.

У цијелој Српској вртиће похађа свега 107 дјеце са сметњама у развоју. Када су у питању ромска дјеца, нема званичних података о њиховој укључености у предшколске установе.

– Не прикупљамо податке о националној припадности дјеце, али поједине предшколске установе проводе програме за рањиве категорије, између осталих и за дјецу из ромских заједница – наводе у Министарству просвјете Републике Српске.

Обухват дјеце са села у предшколским установама је бољи него ранијих година, јер је отворено више вртића у селима. У Бањалуци, Бијељини, Градишки, Котор Варошу, Лакташима, Мркоњић Граду, Новом Граду, Палама, Приједору, Прњавору и Сребреници постоје вртићи или одјељења вртића у селима. Ипак, све те вртиће похађа укупно 680 дјеце.

Све у свему, већина од 15.758 дјеце у Српској, која иду у вртиће, су дјевојчице и дјечаци из градова, који немају тешкоћа у развоју и чији су родитељи запослени и за наше прилике солидно ситуирани.

– Према истраживањима која су провођена у предшколским установама, најмање је дјеце чија су оба родитеља незапослена – наводе у надлежном министарству.

Још увијек је увријежено схватање да вртићи служе само за чување дјеце док су тата и мама на послу, док се занемарује њихова образовна и васпитна улога.

Ивана Зечевић, професорица школске и педагошке психологије на Филозофском факултету у Бањалуци, истиче да вртић нуди систем који ће помоћи дјеци да одрасту, осамостале се и припреме за живот у вршњачкој групи, а потом и у свијету одраслих.

– Република Српска има курилкулум за предшколске установе, који је најближи ЕУ стандардима и  који се редовно освјежава. То је јасан систем, који нуди правовремено и адекватно планиране теме и који подстиче дјететов развој и у физичком, у социјално – емоциолнаном и когнитивном смислу – каже Ивана Зечевић.

Она закључује да је вртић најбоље рјешење за велику већину предшколске дјеце, поготово за дјецу у доби од три године до поласка у школу.

Словенија у врху Европе

Према подацима Еуростата, Хрватска и Пољска су у 2019. години биле једине државе чланице ЕУ у којима је вртиће похађало само око 60 одсто дјеце узраста од три године до поласка у школу.

У Низоземској, Француској, Словенији, Шведској, Шпанији и Белгији, више од 95 посто њихових вршњака иде у вртиће.

Подаци Еуростата показују и да у ЕУ око 47 одсто дјеце млађе од три године чувају и васпитавају искључиво родитељи.

За три вртића милион и по марака из буџета

У Министарству просвјете РС кажу да је Влада у протекле двије године обезбиједила укупно око 850.000 КМ за оснивање јавних вртића у Доњем Жабару и Језеру, док је Пелагићево за исту намјену добило 720.000,00 КМ. Иницијативу за отварање вртића упутили су и родитељи из Оштре Луке и Источног Дрвара. Додају да су у појединим општинама, које немају јавне предшколске установе, дјеца на други начин обухваћена предшколским образовањем и васпитањем. Тако у Станарима 35 дјеце вртић похађају у склопу Основне школе, а вртићке групе имају и школе за дјецу са сметњама у развоју, као и Дом за дјецу без родитељског старања „Рада Врањешевић“ у Бањалуци. У Петрову на Озрену је основано је одјељење јавног вртића Добој, док у Рудом и Хан Пијеску вртићи дјелују у склопу Центара за социјални рад. За дјецу која нису похађала вртиће у цијелој Српској је организован припремни програм пред полазак у школу, који ове године похађа 3.639 дјеце.

Пише: Милкица Милојевић

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Тешка незгода у Сарајеву, има повријеђених
    11h 21m
    0
  • Пјешак погинуо, возач побјегао
    13h 59m
    0
  • Поскупљују јаја
    14h 30m
    2
  • Свечана академија поводом братства средњих школа из Источне Илиџе и Краснодара
    9h 12m
    4
  • Када ће грађани БиХ остварити поврат ПДВ-а за прву некретнину?
    14h 37m
    1