Preminuo Branimir Šćepanović

30.11.2020. 22:15
0
IZVOR: Večernje novosti

Danas je u Domu za stare na Bežaniji preminuo Brana Šćepanović (1937), jedan od najprevođenijih srpskih i jugoslovenskih pisaca - objavio je na društvenim mrežama pisac i izdavač Zoran Živković.

Njegov roman "Usta puna zemlje" kod nas je odavno prevazišao tiraž od 100.000 primjeraka, dok je na francuskom doživio čak 23 izdanja.

Novela "Smrt gospodina Goluže" ušla je u više svjetskih antologija, a 2008. godine u izdanju Nolita objavljena su i Izabrana djela Branimira Šćepanovića.

Šćepanovićeve pripovjetke štampane su kao knjige na francuskom, grčkom, mađarskom, slovenačkom i bugarskom, a pojedinačno (u listovima i časopisima) i na mnogim drugim jezicima. Uvrštene su osamnaest antologija kod nas i u inostranstvu. 

Nagrađen je: Prvom nagradom za pripovjetku na Beogradskom festivalu mladih pisaca Jugoslavije 1956. godine, Prvom nagradom za pripovjetku na konkursu Književnih novina 1964. godine i Oktobarskom nagradom grada Beograda za roman Usta puna zemlje 1974. godine. Dobitnik je i dvije Zlatne arene za filmski scenario (Bitka za Sutjesku) na festivalima u Puli (1963. i 1973).

Komentari 0
Najčitanije
  • Pogledajte kako je izgledao život u Sarajevu 1920. godine (VIDEO)
    23h 27m
    17
  • Javno preduzeće „Uslužni servis“ Istočna Ilidža zapošljava
    6h 23m
    2
  • Na današnji dan život izgubio legendarni Dragan Mance
    7h 52m
    2
  • Rogatica: Vanbračnu suprugu gurnuo niz stepenice, predložen pritvor
    6h 40m
    0
  • Podsjećanje na istoriju manastira u Knežini (VIDEO)
    7h 51m
    0