U vrijeme korone novac nosili u US Nenada Stevandića (VIDEO)

27.08.2024. 17:21
0
IZVOR: rtvbn.com

Novac stečen prodajom zaštitnih odijela Institutu za javno zdravstvo predavan je Branislavu Zeljkoviću u prostorijama Ujedinjene Srpske u Banjaluci, rekao je ovo na saslušanju Saša Marković, drugoptuženi u slučaju „korona ugovori“.

Saša Marković, vlasnik turističke agencije „Travel 4 fun“ koja je za potrebe zdravstvenog sistema Republike Srpske nabavljala zaštitna odjela u vrijeme pandemije virusa korona, pred banjalučkim Okružnim sudom iznio je šokantne detalje o tome kako ga je Branislav Zeljković primorao na isplatu novca.

- Nakon što smo ušli u proces isporuke zaštitnih odijela, Branislav Zeljković me je pozvao da se vidimo. Dao mi je papirić na kome je pisalo da sam mu dužan davati 9 KM po isporučenom odijelu. Imao sam finansijske obaveze prema dobavljačima, zbog toga sam morao pristati - prisjeća se Marković.

Novac je predat lično Zeljkoviću u prostorijama Ujedinjene Srpske u Banjaluci u više od 20 navrata u ukupnom iznosu preko 250 hiljada maraka.

- Kada sam dolazio u prostorije stranke bio sam obavezan da mobilni telefon ostavim izvan prostoje u kojoj smo se nalazili. Jednom prilikom novac sam ostavio u kesi na stolu, jer Zeljkovića nije bilo. Komunikaciju smo iz sigurnosnih razloga, na Zeljkovićevo insistiranje, obavljali putem aplikacije Signal.

Juna 2020. godine zbog sumnji u malverzacije Sud Bosne i Hercegovine, a po nalogu Tužilaštva BiH Markoviću i njegovoj firmi blokira račune.

- Tada sam se našao u velikim finansijskim problemima i nisam imao novac koji je Zeljković tražio. Zvao me je skoro svaki dan i govorio da se novac mora isplaćivati. Rekao je da i on trpi pritisak. Ko ga pritišće, ja nisam znao i nisam ga pitao - kaže Marković.

Marković i Zeljković komunikaciju su nastavili i nakon završene isporuke 30 hiljada zaštitnih odijela za potrebe zdravstvenog sistema Republike Srpske.

- Nalazili smo se i razmjenjivali informacije o istraži Tužilaštva. On mi je govorio svoje informacije, a ja njemu svoje. Pokušavali smo da shvatimo u kom smijeru će se istraga odvijati - kaže Marković.

Do saslušanja Markovića u svojstvu svjedoka došlo je nakon početka pregovora sa Tužilaštvom o priznanju krivice. Jadranka Ivanović, advokat prvooptuženog Zeljkovića, od suda je tražila da joj na narednom ročištu koje je zakazano za 9. septembar bude omogućeno direktno ispitivanje Markovića. Sudsko vijeće je nakon kraće pauze i konsultacija ovaj zahtjev prihvatilo.

Osim Zeljkovića i Markovića, za malverzacije prilikom javnih nabavki medicinske opreme i sredstava optuženi su i Slavko Bojić, Dragan Dubravac i Sani Crljić.

Video: BN

Komentari 0
Povezane vijesti
Paprene kazne opametile naftaše Paprene kazne opametile naftaše
Danas je Svjetski dan telekomunikacija: m:tel posvećen digitalnoj rodnoj ravnopravnosti i sigurnosti Danas je Svjetski dan telekomunikacija: m:tel posvećen digitalnoj rodnoj ravnopravnosti i ...
Poribljavanje rijeke uzvodno ka Ziličini Poribljavanje rijeke uzvodno ka Ziličini
Najčitanije
  • Nenad Nešić napustio pritvorsku jedinicu
    18h 34m
    12
  • Berjan poručio Ćosiću: "Mnogi će odgovarati za pljačku Srpske, na Vašem mjestu ne bih mirno spavao"
    18h 58m
    4
  • U Okružno javno tužilaštvo Istočno Sarajevo sprovedena lica uhapšena zbog iznude
    20h 4m
    0
  • Predstavnici Treće sarajevske brigade Vojske Republike Srpske uručili zahvalnicu Božoviću
    20h 40m
    0
  • Božović poručio: Pristajem da gostujem na ATV-u pod uslovom da javno pregledaju moju i njihovu dokumentaciju
    2h 49m
    0