Prije osam mjeseci pala nadstrešnica: Dio Beograda i dalje pod blokadama

01.07.2025. 15:46
1
IZVOR: nezavisne.com

Bulevar kralja Aleksandra, Ulica 27. marta, ugao Jurija Gagarina i Gandijeve i kružni tok kod Trošarine u Beogradu i danas su pod blokadama.

Prije osam mjeseci, 1. novembra 2024, u padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu poginulo je 16 ljudi, a veliki broj građana okupio se danas na raskrsnici blizu mjesta nesreće. Odali su počast žrtvama sa 16 minuta tišine.

Spasioci su iz ruševina izvukli 14 tijela i troje teško povrijeđenih osoba. Dvije teško povrijeđene osobe preminule su usljed povreda.

Više tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 osoba, ali je sud vratio predmet tužilaštvu na dopunu istrage.

U pritvoru je devet osoba, a troje je u kućnom pritvoru, među kojima je i Jelena Tanasković, bivši v.d. generalnog direktora "Infrastrukture železnice Srbije". Bivši ministar građevinarstva Srbije Goran Vesić brani se sa slobode, pošto je sud usvojio žalbu i ukinuo mu pritvor.

Poslije nesreće uslijedili su protesti, svakodnevno odavanje pošte žrtvama, studentske blokade i akcije širom zemlje, kojima se traži odgovornost za pad nadstrešnice i pogibiju 16 ljudi. Blokirane su desetine fakulteta na četiri državna univerziteta.

Studenti u blokadi pozvali su na građansku neposlušnost i obustavu rada od 1. jula do ispunjenja tri zahtjeva: raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora, raspuštanje skupa u Pionirskom parku i oslobađanje nepravedno privedenih studenata.

U subotu veče na Vidovdan studenti u blokadi organizovali su veliki protest. U završnoj fazi protesta izbili su nemiri za koje je vlast okrivila organizatore, a studenti, koji su organizovali skup, poručili su da se radi o ubačenim elementima kako bi diskreditovali studentske zahtjeve, prenosi RTS.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    1312 01.07.2025. 19:41
    vUÇKo
Povezane vijesti
Nacistička Njemačka na današnji dan bombardovala Beograd Nacistička Njemačka na današnji dan bombardovala Beograd
Ko je sve utemeljio Srpsku Atinu Ko je sve utemeljio Srpsku Atinu
Hercegovka u elitnoj jedinici - najbolja od najboljih Hercegovka u elitnoj jedinici - najbolja od najboljih
Najčitanije
  • Veljko Vuletić - Legenda ETF-a Univerziteta u Istočnom Sarajevu
    11h 30m
    6
  • Godišnjica stradanja Milice Rakić
    11h 51m
    0
  • „Mama će da me rodi ponovo, i daće mi još lepše ime“
    10h 16m
    1
  • Veći odron na putu Foča-Miljevina
    11h 56m
    0
  • Stari Brod - svjedočanstvo Đorđa Viškovića
    3h 17m
    7