Proključaće cijene kafe i u BiH

31.08.2022. 10:11
0
IZVOR: nezavisne.com

Zbog poremećaja na svjetskom tržištu i viših cijena sirovina, kafa će u narednom periodu dodatno poskupjeti i na tržištu BiH.

Naime, ogromne zalihe zrna kafe u Vijetnamu se smanjuju te će to još više pogurati rastuće globalne cijene te bi se zalihe do kraja septembra mogle prepoloviti u odnosu na prethodnu godinu.

Da će doći do poskupljenja kafe na domaćem tržištu potvrdio je i Dragan Grbić, glavni pržioničar i šef proizvodnje u "Fabrika Coffee" iz Banjaluke, koji kaže da su cijene kafe na berzanskim tržištima abnormalno skočile.

- Očekuje se da u narednih 15 dana bude poskupljenje sirovina od 10 do 15 odsto. Najvjerovatnije će doći i do poskupljenja kafe, ali ćemo se mi za naše klijente i korisnike potruditi da to bude minimalno i da ovaj period trenutnih cijena održimo što je moguće duže - istakao je Grbić za "Nezavisne novine".

Prema njegovim riječima, sirovine su u odnosu na prošlu godinu poskupjele za više od 35 odsto.

- Dobavljači govore da bi cijene kafe trebalo da se stabilizuju do oktobra, međutim sumnjam u to. Poskupljenje se najviše odnosi na sirovinu za proizvodnju domaće kafe jer je u Brazilu došlo do vremenskih nepogoda i uništeno je više miliona vreća kafe. Sirovina ima, ali ih je teže nabaviti, međutim mi imamo stalne dobavljače koji se trude da nas uvijek ispoštuju - naglasio je Grbić.

Momčilo Banjac, direktor kompanije "Minea" iz Gradiške, naveo je za "Nezavisne novine" da je poskupljenje kafe krenulo još prošle godine.

- Zadnjih desetak dana naglo su berzanske cijene kafe otišle gore, kao i dolar, i mi očekujemo da će cijene kafe biti povećane. Još je rano govoriti jer ne znamo kako će se berza ponašati narednih dana. Neki pretpostavljaju da će cijene ići gore, a sigurno je da neće ići dolje - kazao je Banjac.

 

Po njegovom mišljenju, kafa bi trebalo da poskupi jer od prošle godine proizvođači ovoPg napitka loše posluju zbog povećanja cijena sirovina.

- Trenutna cijena kafe je oko 17 KM po kilogramu. Ima i jeftinijih varijanti, koje koštaju oko 14 KM. I cijene drugih sorti kafe rastu na svjetskom tržištu, tako da ne znamo koliko će se ove cijene zadržati - naglasio je Banjac.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, u prvih sedam mjeseci ove godine u Bosnu i Hercegovinu je uvezeno 11.147.903 kilograma kafe u ukupnom iznosu od 115.185.986 KM, računajući i plaćene dažbine.

- Najviše kafe je ove godine došlo iz Brazila, i to za skoro 65 miliona KM računajući plaćene dažbine. Zatim slijedi kafa iz Indije za više od 20 miliona KM računajući dažbine, te Italije za 14 miliona KM - stoji u podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

U istom periodu prošle godine uvezeno je 12.706.445 kilograma kafe u ukupnom iznosu od 80.475.398 KM.

I ovaj podatak pokazuje da je prošle godine uvezeno više kilograma kafe nego ove, i to za manje novca, što se jedino može opravdati višim cijenama ovog toplog napitka.

S druge strane, iz BiH je ove godine izvezeno 87.643 kilograma kafe vrijednosti 910.394 KM.

Komentari 0
Povezane vijesti
Šta piše u francusko-njemačkom non – pejperu o BiH? Šta piše u francusko-njemačkom non – pejperu o BiH?
Stanovi u BiH nikad skuplji, objavljene najnovije cijene Stanovi u BiH nikad skuplji, objavljene najnovije cijene
Najskuplji automobil u BiH prošle godine plaćen 430.000 KM Najskuplji automobil u BiH prošle godine plaćen 430.000 KM
Najčitanije
  • Kod lica lišenog slobode pronađen snajper
    12h 39m
    1
  • Univerzitet u Istočnom Sarajevu promovisao 17 doktora nauka
    6h 7m
    0
  • Obilježen Dan Četvrtog bataljona Vojne policije Sarajevsko-romanijskog korpusa
    10h 7m
    0
  • U protekla 24 časa pregledano 13 pacijenata, dvoje zadržano na liječenju
    5h 37m
    0
  • Održan Internacionalni karate turnir „Slavija open“ u Istočnom Novom Sarajevu
    13h 2m
    0