Institut istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu promovisao je večeras na Palama svojih 10 izdanja, u okviru obilježavanja Dana Filozofskog fakulteta ovog univrziteta i krsne slave – Svetog Jovana Bogoslova.
Direktor Instituta Draga Mastilović naveo je da je riječ o publikacijama koje su objavljene u godinu i po postojanja ove institucije, kao osamnaeste članice Univerziteta.
On je istakao da su to izdanja najvećim dijelom vezana za istoriju 20. vijeka, kao i da je obrađen period stvaranja Republike Srpske.
- Istitut pokriva i kadrovski i u naučnom smislu čitav period srpske istorije, od ranog srednjeg vijeka, pa do današnjeg vremena - rekao je Mastilović novinarima.
On je naveo da je Institut organizovao i dva naučna skupa, nekoliko okruglih stolova i konferencija, čime je u potpunosti opravdao smisao svog osnivanja i postojanja.
- Institut je pokrenuo inicijativu za osnivanje Predstavništva ruskog istorijskog društva u Republici Srpskoj. To nam je omogućilo izbor strateškog partnerstva sa Ruskom federacijom, te prodor, kada su u pitanju međunarodna saradnja, kao i organizacija naučnih skupova, suizdavaštvo i drugi vidovi naučnog rada, čime se Institut bavi - istakao je Mastilović.
Dekan Filozofskog fakulteta Vladan Bartula podsjetio da je Institut najmlađa institucija Univerziteta, te istakao da su njegova izdanja od kapitalnog značaja za srpski narod.
- Večeras su predstavljene knjige koje se tiču istorijskog nastanka Republike Srpske. Tu su dokumenta koja su najvažnija za njeno osnivanje. Većina tih dokumenata i publikacija odnosi se na period od 1941. do 1945. godine, a bavi se srpskim nacionalnim identitetom u BiH - istakao je Bartula.
On je rekao da je večerašnja promocija jedna u nizu manifestacija koju ova visokoškolska ustanova organizuje u okviru Dana fakulteta.
Pored Mastilovića, na promociji su govorili i istoričar Miloš Ković, te istraživači i viši saradnici na Institutu istorijskih nauka.
A ja, on stvarao kapital. Svoj, jakako!