Промовисано 10 публикација Института историјских наука

17.05.2025. 19:30
2
ИЗВОР: srna.rs

Институт историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву промовисао је вечерас на Палама својих 10 издања, у оквиру обиљежавања Дана Филозофског факултета овог униврзитета и крсне славе – Светог Јована Богослова.

Директор Института Драга Мастиловић навео је да је ријеч о публикацијама које су објављене у годину и по постојања ове институције, као осамнаесте чланице Универзитета.

Он је истакао да су то издања највећим дијелом везана за историју 20. вијека, као и да је обрађен период стварања Републике Српске.

- Иститут покрива и кадровски и у научном смислу читав период српске историје, од раног средњег вијека, па до данашњег времена - рекао је Мастиловић новинарима.

Он је навео да је Институт организовао и два научна скупа, неколико округлих столова и конференција, чиме је у потпуности оправдао смисао свог оснивања и постојања.

- Институт је покренуо иницијативу за оснивање Представништва руског историјског друштва у Републици Српској. То нам је омогућило избор стратешког партнерства са Руском федерацијом, те продор, када су у питању међународна сарадња, као и организација научних скупова, суиздаваштво и други видови научног рада, чиме се Институт бави - истакао је Мастиловић.

Декан Филозофског факултета Владан Бартула подсјетио да је Институт најмлађа институција Универзитета, те истакао да су његова издања од капиталног значаја за српски народ.

- Вечерас су представљене књиге које се тичу историјског настанка Републике Српске. Ту су документа која су најважнија за њено оснивање. Већина тих докумената и публикација односи се на период од 1941. до 1945. године, а бави се српским националним идентитетом у БиХ - истакао је Бартула.

Он је рекао да је вечерашња промоција једна у низу манифестација коју ова високошколска установа организује у оквиру Дана факултета.

Поред Мастиловића, на промоцији су говорили и историчар Милош Ковић, те истраживачи и виши сарадници на Институту историјских наука.

Коментари 2
  • Generic placeholder image
    Анонимно 18.05.2025. 08:43
    Из тих времена сви из цивилне власти су радили исто.

    Ако је нама Додо проблем, ми онда немамо проблема. Основа погрешне перцепције је она Орлеовска јер се бавимо посљедицама а не узроцима истих и тако се вртимо у круг.

    Што се тиче Института историјских наука све похвале, коначно да се неко студиозно бави дешавањима који су узрок времена у коме тренутно живимо.

    Да се не заборави.
  • Generic placeholder image
    Стојан 17.05.2025. 21:49
    Још да нам је и Додо учествовао у стварању Српске!
    А ја, он стварао капитал. Свој, јакако!
Повезане вијести
На Филозофском факултету у Палама обиљежен Међународни дан грчког језика На Филозофском факултету у Палама обиљежен Међународни дан грчког језика
На Филозофском факултету одржано књижевно и филмско вече поводом 80 година од рођења Рајка Петрова Нога На Филозофском факултету одржано књижевно и филмско вече поводом 80 година од рођења Рајка...
Академија и научни скуп поводом Дана и крсне славе Института историјских наука Академија и научни скуп поводом Дана и крсне славе Института историјских наука
Најчитаније
  • Срамно скандирање навијача Жељезничара: "Гази четнике"
    22h 45m
    15
  • У понедјељак нерадни дан поводом обиљежавања дана државности Српске и Србије
    7h 38m
    1
  • Сјећање на великог српског сликара Уроша Предића
    9h 31m
    0
  • Припадник СИПЕ ухапшен због злоупотребе положаја
    8h 23m
    2
  • Одличан наступ Ерића у спринту на Зимским олимпијским играма у Италији
    7h 13m
    0