U selu Krnjeuš kod Bosanskog Petrovca pronađene su mošti sveštenomučenika Pilipa, koji je ubijen prije 200 godina zbog pravoslavne vjere i srpskog imena.
Iz Eparhije bihaćko-petrovačke saopšteno je da su mošti sveštenomučenika Pilipa, rodonačelnika svešteničke loze Karanović, obretene u zaseoku Selište uz pomoć mjesnog sveštenstva i vjerujućih parohijana, te uz učešće i blagoslov Njegovog preosveštenstva episkopa Sergija.
- Raduje se danas pravoslavna Krajina, jer su nakon dvije stotine godina iz utrobe zemlje biološki i duhovni nasljednici sveštenika Pilipa na svjetlo dana izvadili njegove mučeničke mošti da nas dovijeka podsjećaju na njegovu duhovnu snagu i svima budu na molitveno ukrijepljenje i pomoć - saopšteno je iz kabineta episkopa Sergija.
Iz Eparhije podsjećaju da se već 200 godina sa koljena na koljeno prenosi usmeno predanje koje je kasnije i zapisano o mučeničkoj smrti ovdašnjeg paroha sveštenika Pilipa, koji je zbog vjere pravoslavne i imena srpskog postradao od ruke zločinca Kulenovića, tačnije Kulin-kapetana, sina Mustaj-begovog.
O životu i smrti sveštenika Pilipa, davnašnji sveštenik krnjeuški Petar Rađenović ostavio je zapis u kojem je navedeno da se Pilip, po kazivanju, rodio, u Lici, gdje se i školovao.
Ranđelović je zapisao da se pop Pilip nakon 1800. godine doselio u okolinu Petrovca i da je bio prvi sveštenik ove parohije gdje je služio 15 do 20 godina.
U zapisu je navedeno da su Turci 1821. godine objesili popa Pilipa u Ponorcu nakon što su ga optužili da sprema pobunu.
Porodica je njegovo tijelo tajno skinula sa vješala i sahranila ga na groblju iza porodične kuće, podsjećaju iz Eparhije bihaćko-petrovačke.
Iz Eparhije ističu da je sveštenik Pilip ostavio brojne nasljednike - njegovi sinovi Trivun i Damjan bili su sveštenici, a njegovi unuci, takođe sveštenici, Đurađ i Stevan, bili su i srpske vojvode u ustanku 1875-1878. godine.