Prosvjetni radnici u Republici Srpskoj i Sindikat obrazovanja traže smjenu direktora Republičkog pedagoškog zavoda Predraga Damjanovića, zbog njegove izjave u jednom dnevnom listu u kojoj je rekao da ne razumije zašto se prosvjetni radnici bune zbog nastave, a pri tome ne postavljaju pitanje kako su i pored epidemije primali plate od marta prošle godine.
Damjanović negira da je to rekao.
Nakon što se pojavila informacija da pojedini učitelji iz regije Mrkonjić Grad odbijaju da pred kamerama drže nastavu za osnovce, direktor Republičkog pedagoškog zavoda Predrag Damjanović, prosvjetne radnike indirektno je optužio da su nezahvalni i da su uprkos epidemiji primali pune plate od marta prošle godine, a nisu radili u punom obimu.
Takva izjava, podigla je veliku prašinu i negodovanja kod prosvjetara. Bila je okidač da reaguju i predstavnici sindikata radnika, koji su nakon sastanka sa Damjanovićem odbacili njegovu izjavu kao netačnu, paušalnu i zlonamjernu. Zatražili su njegovu smjenu.
- Republički odbor Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, nakon ove izjave, traži odgovornost direktora Republičkog pedagoškog zavoda RS i njegovu smjenu sa te pozicije. Takođe, ovaj odbor traži da se u vezi ove izjave konačno oglasi i Ministarstvo prosvjete i kulture RS, pod čijom ingerencijom je Republički pedagoški zavod- kaže predsjednik Republičkog odbora sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS Dragan Gnjatić.
Predrag Damjanović kaže da neće podnijeti ostavku, a odluku o smjeni prepušta resornom ministarstvu i Vladi RS. Tvrdi da je njegova izjava izvučena iz konteksta i da nikada nije rekao da prosvjetni radnici nisu zaslužili svoje plate. Pojašnjava da se u ovom slučaju nije radilo ni o kakvom bojkotu nastave od strane nastavnika, već o tome da direktori u spornim školama nisu znali organizovati onlajn nastavu.
- Ja sam danas pokušao da Odbor sindikata informišem o čemu se radi. Očito da je Odbor zaključke pripremio prije nego što sam ja danas došao da se njima obratim. Žao mi je što oni nisu shvatili ovo moje obraćanje. Ja po ovom što sam njima rekao, ja apsolutno ne vidim nikakvog razloga za podnošenjem ostavke- pojašnjava direktor Republičkog pedagoškog zavoda RS Predrag Damjanović.
Zaključci o smjeni nisu doneseni ranije, odgovaraju iz Sindikata obrazovanja. Poručuju da se radi o najblažim mjerama s obzirom na veliko nezadovoljstvo nastavnika.
Svoju ogorčenost Damjanovićevim stavom, prosvjetni radnici iskazali su u otvorenom pismu, podsjetivši prvog čovjeka Pedagoškog zavoda da gotovo godinu dana imaju časove u dvije grupe učenika i da je zbog specifične situacije rade i po 12 sati dnevno.
- Nigdje u zakonu ne stoji da smo mi obavezni da držimo nastavu pred kamerama. Jednostavno nismo svi isti. Uvijek će se naći neko ko će moći da odgovori tom zahtjevu od strane nastavnika. Dok god prosvjeta bude poligon onih nezadovoljnih, onih koji imaju nezadovoljne ambicije, mi ćemo ići u što dublji mrak- ističe predsjednik Udruženja nastavnika muzičkog obrazovanja RS Suzana Kusovac Sladoje.
I iz Sindikata obrazovanja kažu da iako u zakonu piše da je nastavno osoblje dužno da radi i ostale poslove koje odredi direktor škole, to mora biti isključivo dobrovoljno.
- Nezadovoljstvo radnika postoji, a propis može biti šta god hoćete- kategoričan je predsjednik Republičkog odbora sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS Dragan Gnjatić.
Sada su na potezu Ministarstvo prosvjete i Vlada. Od njih zavisi da li će Predrag Damjanović ostati u direktorskoj fotelji.
Od početka epidemije virusa korona nastavnici u Republici Srpskoj održali su preko 5 hiljada časova putem TV ekrana. Sindikat je u decembru prošle godine tražio da se zbog povećanog obima posla, za njih obezbijedi veća naknada, na šta je Ministarstvo pristalo na za sada između 12-15 maraka po času na televiziji.