Prvi put proslavljeni Sveti novomučenici žitomislićki

26.06.2022. 11:27
0
IZVOR: rtrs.tv

U manastiru Žitomislić kod Mostara danas su prvi put proslavljeni Sveti novomučenici žitomislićki i od naredne godine praznovaće se 26. juna u svim pravoslavnim hramovima.

Žitomislićki mučenici su bratstvo manastira koje je postradalo 1941. godine od ustaške ruke, a njihovi posmrtni ostaci nakon ekshumacije 1991. godine hrvatske snage su minirale godinu kasnije, kada je i manastir porušen do temelja.

Današnju svetu liturgiju služili su episkopi hercegovački i primorski Dimitrije, niški Arsenije i dalmatinski Nikodim uz sasluženje sveštenstva Eparhije i prisustvo vjernika iz cijele Hercegovine.

Nakon lomljenja slavskog kolača, održana je i svečana akademija povodom 30 godina od rušenja i 20 godina od obnove i vaskrsa manastira Žitomislić.

Komentari 0
Povezane vijesti
Potpisan sporazum sa Pravnim fakultetom Sveučilišta u Mostaru Potpisan sporazum sa Pravnim fakultetom Sveučilišta u Mostaru
Kojić: Obnova Sabornog hrama nije samo izgradnja jednog objekta, to je pitanje dostojanstva Kojić: Obnova Sabornog hrama nije samo izgradnja jednog objekta, to je pitanje dostojanstva
Mostar bez Sabornog hrama — grad bez duše Mostar bez Sabornog hrama — grad bez duše
Najčitanije
  • Franc Kafka: Godišnjica smrti književnog velikana
    23h 39m
    0
  • Nikad mi se više, brate, kola nećeš naigrati
    11h 48m
    1
  • Aktivan humanitarni broj 1416 za našeg sugrađanina Dragana Macana
    7h 17m
    0
  • U Istočnoj Ilidži opljačkana sportska kladionica
    9h 24m
    2
  • Žepa – bolna, nezacijeljena rana
    11h 34m
    0