Problemi prilikom zapošljavanja, inkluzivnog obrazovanja, nedostatak personalne asistencije, nedostatak ortopedskih pomagala, ali i nepristupačnost okruženja su mnogobrojni problemi sa kojima se suočavaju osobe s invaliditetom u BiH tokom čitave godine, a ne samo 3. decembra na Svjetski dan osoba s invaliditetom.
-U Banjaluci se stalno nešto radi što se tiče usluga, od prevoza, personalne asistencije i slično, ali, nažalost, to je samo u Banjaluci, dok se u drugim gradovima radi skoro nikako ili vrlo malo- kaže Radovan Ristić, predsjednik Udruženja distrofičara regije Banjaluka.
Ristić je napomenuo da po pitanju zapošljavanja postoji nada da će se nešto unaprijediti nakon izmjena zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju invalida, jer je stanje, kako kaže, bilo haotično.
-Stalno ponavljam da lica s invaliditetom i poslodavci ne znaju u najboljoj mjeri šta nudi taj zakon, niti šta poslodavci mogu dobiti kroz njega. Nisu još bile javne rasprave po pitanju ovog zakona- kaže Ristić.
On je pojasnio da na 16 radnika poslodavac mora imati zaposlenu bar jednu osobu s invaliditetom, ali ističe da se to ne poštuje.
-Neki koji su to u obavezi plaćaju penale jer tako stoji u zakonu, ali ti penali su mizerni i poslodavac radije plati penale nego da zaposli lice s invaliditetom. Penali bi trebalo da se povećaju kroz izmjene zakona- rekao je Ristić.
Naglasio je da se ova lica suočavaju i sa nerazvijenim servisima podrške, personalne asistencije, kao i prevoza, koji su prvi preduslovi za bilo kakav vid samostalnog života.
Dodaje da su imali proteste kada je u pitanju Zakon o socijalnoj zaštiti, te da su tada tražili veće invalidnine, međutim to nisu uspjeli.
Milorad Jović, tehnički sekretar Koalicije organizacija osoba s invaliditetom "Kolosi" iz Bijeljine, poručio je da osobe s invaliditetom moraju da budu jednake i da im se mora pružiti inkluzivno obrazovanje, te da je za njih značajno ekonomsko osnaživanje i samostalno uključivanje u društvo.
-Stanje na terenu je takvo da se ove osobe susreću sa problemima inkluzivnog obrazovanja, koje još nije pravo zaživjelo. Najveći problem je nezaposlenost, a pored toga problem je i gradski prevoz, gdje ove osobe ne mogu pristupiti tim uslugama- kaže Jović za "Nezavisne".
Zijad Arapčić, predsjednik Saveza osoba s invaliditetom FBiH, kaže da se ove osobe suočavaju sa mnogobrojnim problemima među kojima su zapošljavanje, ortopedska pomagala, barijere na putu, pristup rampi i slično.
-Lica s invaliditetom nemaju nikakvu prednost pri zapošljavanju, te da prednost imaju boračke kategorije. Vlast nema osjećaja za nas, ne znaju da ova lica postoje- rekao je Arapčić.
Širom BiH održaće se brojne aktivnosti povodom Svjetskog dana osoba s invaliditetom, a, kako kaže Ristić, u banjalučkoj dvorani "Borik" održaće se manifestacija na kojoj će učestvovati brojna udruženja kako iz BiH, tako i iz regije, a organizator je Gradski odbor Udruženja invalida Banjaluka.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić izjavio je za Srnu da je cilj resornog ministarstva da unaprijedi kvalitet života lica s invaliditetom, te pruži podršku u ostvarivanju njihovih prava.
-Plan nam je da u narednom periodu ojačamo udruženja osoba s invaliditetom na lokalnom nivou, te da organizujemo događaje čiji će fokus biti izrada lokalnih akcionih planova za unapređenje položaja ovih lica- rekao je Šeranić.
On je naveo da se izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti predviđaju veće lične invalidnine od devet do 15 odsto prosječne plate nakon oporezivanja ostvarene u RS u prethodnoj godini, a zavisiće od utvrđene visine fizičkog oštećenja.
Banjaluka dobija akcioni plan
Krajem ove godine Banjaluka bi trebalo da dobije akcioni plan za unapređenje položaja osoba s invaliditetom za period od 2020. do 2026. godine. Prijedlog ovog akcionog plana naći će se pred odbornicima Skupštine grada na posljednjem ovogodišnjem zasjedanju.
Izrada akcionog plana predviđena je i Strategijom razvoja grada, a vodeći principi su održivost i socijalna uključenost. U izradi akcionog plana učestvovali su predstavnici organizacija lica s invaliditetom, ustanova socijalne zaštite, zdravstva, obrazovanja, saobraćaja, privrede te različitih odjeljenja Gradske uprave.