Rusija u petak planira lansirati prvu letjelicu za slijetanje na Mjesec nakon 47 godina i to u utrci s Indijom do južnog pola Mjeseca, potencijalnog izvora vode.
Lansiranje s kozmodroma Vostočnij (Istočni), 5.550 km istočno od Moskve, održat će se četiri sedmice nakon što je Indija poslala svoj lunarni uređaj za slijetanje Chandrayaan-3, koji bi trebao sletjeti 23. augusta.
Neravan teren otežava slijetanje, ali južni je pol cijenjeno odredište jer naučnici vjeruju da bi mogao sadržavati značajne količine leda koji bi se mogao koristiti za vađenje goriva i kisika, kao i za pitku vodu.
Ruska svemirska agencija Roskosmos poručila je u izjavi za Rojters da će njenoj svemirskoj letjelici Luna-25 trebati pet dana da odleti do Mjeseca, a zatim će provesti pet do sedam dana u mjesečevoj orbiti prije nego što se spusti na jedno od tri moguća mjesta slijetanja u blizini pola.
To znači da bi ruska misija mogla za dlaku preteći indijskog rivala. Roskosmos je rekao da dvije misije neće smetati jedna drugoj jer imaju različita planirana područja slijetanja.
- Nema opasnosti od međusobnog ometanja ili sudara. Na Mjesecu ima dovoljno mjesta za sve - ističe Roskosmos.
Chandrayaan-3 bi trebao izvoditi eksperimente dvije sedmice, dok će Luna-25 na Mjesecu biti godinu dana. Japanski I-space u aprilu ove godine nije uspio u pokušaju prvog slijetanja na Mjesec koje je pokušala neka privatna svemirska kompanija.
Teška 1.8 tona s 31 kilogramom tehničke opreme, Luna-25 će koristiti lopaticu za uzimanje uzoraka stijena s dubine do 15 cm kako bi testirala prisutnost smrznute vode koja bi mogla podržavati život na Mjesecu.
Evropska svemirska agencija planirala je testirati svoju navigacijsku kameru Pilot-D spajanjem na Lunu-25, ali je prekinula veze s projektom nakon što je Rusija započela specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini u februaru prošle godine.