Od 239 revizija finansijskih izvještaja jedinica lokalne samouprave, samo tri odsto je dobilo pozitivno mišljenje u periodu od 2010. do 2019. godine, podaci su Centara civilnih inicijativa (CCI) u analizi revizorskih izvještaja jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj.
Željko Ninković, CCI projekt koordinator, kaže da lokalni parlamenti treba ozbiljnije da pristupe razmatranju revizorskih izvještaja.
- Analiza je pokazala da je Glavna služba za reviziju RS tokom svog postojanja revidirala 64 jedinice lokalne samouprave, i to minimalno tri puta. Najčešće nepravilnosti se odnose na finansijske tokove, budžetska planiranja te na netransparentan proces dodijeljenih, odnosno utrošenih sredstava putem transfera - kazao je Ninković. Kako se navodi u analizi, opštine koje su dva puta zaredom od strane Glavne službe za reviziju javnog sektora dobile negativno mišljenje za finansijsko poslovanje su: Gacko, Istočni Stari grad, Kostajnica, Oštra Luka, Ribnik, Trnovo i Ugljevik.
Prema riječima Ninkovića, u navedenom periodu 64 lokalne samouprave su raspolagale s oko 1.324.870.000 KM budžetskih sredstava, a najvećim dijelom sredstavima su upravljale jedinice lokalne samouprave koje su dobile mišljenje s rezervom, i to sa 1.062.927.912 KM, odnosno 80 odsto od ukupnih sredstava. Njih 24% s negativnim mišljenjem potrošilo je 206.384.994 KM.
Glavna služba za reviziju javnog sektora RS uputila je 1.644 preporuke za uklanjanje uočenih nepravilnosti, od čega je od 1.550 analiziranih preporuka 33,5 odsto u potpunosti realizovano.
Opštine koje su pokazale trend napredovanja su Bratunac i Han Pijesak. Bratunac je u 2015. godini imao negativno revizorsko mišljenje, a Han Pijesak mišljenje s rezervom. U 2019. godini obje opštine su dobile pozitivno revizorsko mišljenje, jer su realizovale sve preporuke koje je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS dala.
Analizom je obuhvaćeno i kršenje zakona, a Zakon o javnim nabavkama je jedan od najčešće prekršenih zakona.
- Odgovor na javno kršenje zakona treba da bude u sankcijama koje će direktno snositi načelnik ili gradonačelnik jedinice lokalne samouprave i to u svojstvu fizičkog lica, tj. iz sopstvenog džepa - kazao je Ninković.
Kako kaže, od 64 načelnika i gradonačelnika koji su izabrani 2016. godine, 33 su ponovo izabrana na iste funkcije.
- Političke partije bi trebalo da kandiduju osobe koje bi javnim novcem i imovinom upravljale odgovorno, moralno i efikasno. Partije bi trebalo od građana da traže podršku za najbolje, a ne za kompromitovane kadrove - naglasio je Ninković.
Zoran Pajčin, koordinator za odnose s javnošću CCI-ja, ukazao je na potrebu za efektivnijim pristupom revizijskim preporukama, kao i njihovom konačnom implementacijom u gradovim i opštinama RS.
- Sve dok jedna karika u lancu procesa revizija izostane, neadekvatno postupa, proces revizije će biti manje efikasan, a institucije će nastaviti da neodgovorno troše novac građana - kazao je Pajčin.