Vlada Kantona Sarajevo proglasila je u utorak stanje uzbune zbog izrazito zagađenog vazduha, budući da je prema podacima Svjetskog indeksa kvaliteta vazduha glavni grad BiH najgori u svijetu.
Prosječne dnevne vrijednosti PM10 čestica, koje uglavnom sadrže željezo, aluminijum i silikate, a nastaju zbog loženja na kruta goriva te ispušnih plinova automobila i industrije, dosegnule su rekordne vrijednosti na pet mjernih stnica, izvijestili su iz Kantona Sarajevo.
To je dvostruko više od koncentracija zagađujućih materija u Daki (Bangladešu) i New Delhiju (Indija), koji su na drugom i trećem mjestu.
Indeks kvaliteta vazduha (AQI) u Sarajevu trenutno iznosi alarmantnih 368, svrstavajući grad u kategoriju “rizičan”.
Vazduh rizičan po zdravlje
To znači da utiče na zdravlje svih ljudi koji se kreću na otvorenome. Prema izvještajima stručnih tijela Kantona Sarajevo, osim visokih koncentracija PM10 čestica, u posljednja tri dana bilježe se i prekoračenja dnevnih graničnih vrijednosti sumporovog dioksida.
Kako bi zaštitila zdravlje građana, Vlada Kantona Sarajevo uvela je dodatne mjere ograničenja.
Zabranjen je promet vozilima s motorima norme EURO3 i niže u užoj gradskoj zoni, a naloženo je privremeno zaustavljanje tehnoloških procesa koji proizvode prašinu, gdje je to tehnički izvodivo. Poslodavcima je preporučeno organiziranje rada od kuće, dok se kapaciteti javnog prevoza koji ne zagađuje okolinu maksimalno povećavaju.
Promjena vremenskih uslova koja bi mogla uticati na kvalitetu zraka očekuje se tek u četvrtak, no stručno tijelo Kantona Sarajevo upozorava da je neizvjesno hoće li to dovesti do značajnog poboljšanja.
Vlada apeluje na građane da minimiziraju boravak na otvorenom i izbjegavaju fizičke aktivnosti vani. Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo objavio je detaljne zdravstvene preporuke kako bi se stanovništvo što bolje zaštitilo od negativnih posljedica zagađenja.