Sjećanje: Boško Novaković, jedan od najmlađih gardista koji je položio život za Republiku Srpsku

09.02.2023. 18:29
3
IZVOR: katera.news

Boško Novaković (1976-1995) je rođen je 9. februara 1976. godine u Krnjeušu u Bosanskom Petrovcu. Poginuo je 15. aprila 1995. godine na Treskavici, kao jedan je od najmlađih poginulih boraca Vojske Republike Srpske.

Boško je u novembru 1994. godine otišao na odsluženje vojnog roka u Kalinovik. Bio je pripadnik Prve gardijske motorizovane brigade Generalštaba Vojske Republike Srpske, koji su činili mahom mladi regruti, starih tek 18 i 19 godina iz cijele Srpske.

Garda je formirana na Bogojavljenje 1993. godine odlukom Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, a najveći dio Odbrambeno-otadžbinskog rata gardisti su branili širi rejon Treskavice i Trnova.

Tog kobnog 15. aprila 1995. godine, gardisti su se nalazili na položaju na Treskavici, na vrhu Pašine planineU ranim jutarnjim časovima, neočekivano i po mećavi, neprijatelj je došao iza leđa položajima na kojima su se nalazili gardisti.

Pripadnici tzv. ABiH bacili su ručnu bombu na jednu od baraka u kojoj su se nalazili srpski vojnici i tom prilikom je stradalo deset boraca, a među njima i Boško.

Iz druge barake gardisti su počeli da pružaju otpor, i njih petnaest je zaustavilo višestruko brojnijeg neprijatelja, preko 100 pripadnika tzv ABiH.

U toj borbi život su izgubila još dvojica gardista, ukupno njih 12.

Petnaesti april upisan je kao najtužniji dan u istoriji ove brigade, a grobovi 12 mladića, čiji su životi ugašeni taj dan, nalaze se od Šekovića do Bosanskog Petrovca.

Piše: Miloš Božić

Komentari 3
  • Generic placeholder image
    Dim 15.02.2023. 11:14
    Steta sto nije niko strijeljan za naneseno zlo djeci. To su bili pravi momci i borci,bio sam sa njima 60 dana 95 na treskavici
  • Generic placeholder image
    Nus pojava 13.02.2023. 20:41
    NATAŠA svaka riječ na mjestu,,
  • Generic placeholder image
    Nataša 13.02.2023. 08:47
    Treskavica je bila najsurovije ratište u proteklom ratu. Na žalost, sve vrijeme te vrleti su branili uglavnom golobradi mladići na odsluženju vojnog roka. Kao da je naša politika imala za cilj žrtvovati ono što je najvrednije, mladost i budućnost. Naše biološko nestajanje je počelo još tada, a sve naredne politike su samo nastavile.
Povezane vijesti
Vojska Srbije stavljena u najviši nivo borbene gotovosti Vojska Srbije stavljena u najviši nivo borbene gotovosti
Operacija ''Lukavac 93'' - Trnovo, Bjelašnica i Igman Operacija ''Lukavac 93'' - Trnovo, Bjelašnica i Igman
Obilježavanje dana Igmanske brigade Vojske Republike Srpske Obilježavanje dana Igmanske brigade Vojske Republike Srpske
Najčitanije
  • Zapalio se muškarac, povrijeđen i policajac koji je pokušao da ga zaustavi
    13h 24m
    0
  • Žepa – bolna, nezacijeljena rana (VIDEO)
    11h 43m
    5
  • Pacijent helikopterom transportovan za Beograd
    13h 48m
    0
  • Ilija Rabota iz Pala proglašen za najboljeg guslara Republike Srpske
    15h 14m
    0
  • Počelo raspoređivanje specijalaca na Kosovu i Metohiji
    6h 47m
    0