SPC danas praznuje Svetog Ignjatija Bogonosca i praznik Oci

02.01.2022. 08:55
0
IZVOR: KATERA

Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici danas praznuju Svetog Ignjatija Bogonosca, koji je i prva krsna slava u novoj godini.

Sveti Ignjatije je bio učenik Jovana Bogoslova, a poznat je i kao Ignjatije Antiohijski. Bogonoscem je nazvan zato što ga je Isus Hristos držao u rukama dok je bio dijete.

Bio je treći patrijarh Antiohijske crkve, uveo je antifonski način pojanja u crkvi. Odbio je da prizna idolopoklonstvo, zbog čega je 106. godine u Rimu bačen lavovima.

Zvijeri su ga rastrgle, ali njegovo srce ostalo je netaknuto. Kažu da se i danas javlja svakome ko ga, u nevolji, priziva u pomoć.

Sveti Danilo arhiepiskop

Sveti Danilo II, ili Danilo Pećki (oko 1270 — 19. decembar 1337), bio je hrišćanski svetitelj,  pravoslavni 11. arhiepiskop srpski od 1324. do 1337, i književnik.

Njegovo svetovno ime prije monašenja nije zabilježeno. Bio je porijeklom iz vlastelinske porodice. Bio je u dvorskoj službi kod kralja Milutina odakle je pobjegao u Končulski manastir kod Ibra, gdje ga je iguman Nikola zamonašio i dao novo ime Danilo.

Kao jeromonah bio je godinu i po dana kod arhiepiskopa Jevstatija II. Poslije toga je na saboru održanom u Srbiji izabran za igumana Hilandara. U periodu 1307—1309. Hilandar i Sveta gora su trpjeli napade katalonskih razbojničkih četa.

Tada je iguman Hilandara bio Danilo, u tim okolnostima više ratnik, diplomata i upravnik nego monah.

Kao arhiepiskop posvetio se izgradnji novih crkava i obnavljanju starih. Pod njegovim nadzorom zidani su manastir Dečani i manastir Banja.

U dinastičkim sukobima nastupao je kao pomiritelj, izmirio je kralja Dragutina i kralja Milutina, zatim Milutina i Stefana Dečanskog. U monaškom životu bio je strogi podvižnik, imao je „dar suza“.

Srpska pravoslavna crkva ga je proglasila za svetitelja i njegov dan slavi 20. decembra po crkvenom, to je 2. januara po gregorijanskom kalendaru. Odbor Srpske akademije nauka i umetnosti ga je krajem 20. vijeka uvrstio u 100 najznamenitijih Srba.

Praznik Oci

Oci ili Očevi je srpski praznik koji se slavi prvu nedjelju pred Božić. Toga dana, isto kao i na Materice, djeca vezuju svoje očeve, a ovi im se driješe („odvezuju“) poklonima, isto kao i majke.

Oci, Materice i Djetinjci su porodični praznici i za taj dan domaćice pripremaju svečani ručak na kome se okupi cijela porodica.

Komentari 0
Povezane vijesti
Danas Sveti Ignjatije Bogonosac Danas Sveti Ignjatije Bogonosac
Sutra Sveti Ignjat Bogonosac Sutra Sveti Ignjat Bogonosac
Danas Sveti Ignjat Bogonosac Danas Sveti Ignjat Bogonosac
Najčitanije
  • Operacija ''Lukavac 93'' - Trnovo, Bjelašnica i Igman
    8h 36m
    9
  • Univerzitet u Istočnom Sarajevu promovisao 17 doktora nauka
    22h 50m
    0
  • Sjećanje na nekadašnji Dan mladosti – 25. maj (VIDEO)
    8h 35m
    12
  • Foča: Tuča poslije saobraćajne nezgode, uslijedilo hapšenje zbog pokušaja ubistva
    5h 20m
    1
  • Zaboravljeni korijeni: Manastir Žitomislić (Mostar)
    8h 34m
    0