Šta stručnjaci misle o teroru ocjena?

11.02.2020. 10:25
0
IZVOR: Blic.rs

U osnovnoj školi bila sam odličan đak. U srednjoj takođe, ali ne zato što sam bila toliko genijalna i što sam voljela da učim već najviše zbog toga što su moji roditelji cijeli život od mene samo očekivali petice.

Sada sa 38 godina kad razmišljam o tome, shvatam da je to bilo nepotrebno i da ocjene u školi nisu presudne za uspjeh u životu, kaže Novosađanka Ana S. i dodaje ima rođaka koji je dobio dijabetes nakon što je u osnovnoj školi dobio četvorku na kontrolnom iz matematike dva puta zaredom.

I dok je tako bilo skoro prije četiri decenije, danas je situacija drugačija. Pitanje ocjena najviše se pominje na kraju prvog i drugog polugodišta i najčešće je do petica više stalo roditeljima nego djeci.

– Očekivanja roditelja najčešće su ogromna jer svako misli da njegovo dijete može da bude najbolje u razredu. Nerijetko roditelji djeci upućuju apsolutističke zahteve, poput onih: „Moraš da učiš više“, „Moraš da imaš sve petice i na polugodištu i na kraju godine“, „Kako tvoji drugari mogu, a ti ne možeš“. Tako samo stvaraju pritisak djeci, a nisu svjesni da takvi zahtjevi nekada dijete mogu da odvedu do ozbiljnih psihičkih smetnji, poput depresije ili povećanja agresivnosti – objašnjava Dragana Stanković, školski psiholog, i dodaje da takvi zahtjevi roditelja nekada mogu i da izazovu još veći otpor djece prema učenju i školi uopšte.

Nagrada i ako ne bježe sa časova

U današnje vrijeme sve petice nisu uvijek merilo uspjeha, već je važnije kako će se one kasnije iskoristiti kroz život. Takođe, za dijete je važno da ga na vrijeme naučite da ocjene nisu nužno mjerilo znanja i da je sasvim u redu da u dnevniku ima sve ocjene, od petice do dvojke, a kad zasluži i jedinicu.

– Važno je i to da li djeca prilikom učenja koriste spoljašnju motivaciju, pa uče za nagradu koja ih čeka od roditelja, ili unutrašnju motivaciju, gdje ih radoznalost i interesovanje za gradivo vode do boljih ocjena. Ovaj drugi tip motivacije treba više podsticati – savjetuje Stankovićeva.

Kad je nagrađivanje u pitanju, u Americi se otišlo korak dalje, pa roditelji djecu nagrađuju ne samo za ocjene već i ukoliko redovno idu u školu i ne bježe sa časova. Nadajmo se samo da to neće doći i kod nas.

Zaboravite svoje ambicije, oslušnite potrebe djeteta

Zainteresovanost, savjeti i pomoć djetetu prilikom savladavanja gradiva su ono što roditelji mogu da urade, kao i podrška koja je ključna bez obzira na to da li se radi o osnovcu ili srednjoškolcu.

Zato ostavite svoje ambicije po strani i oslušnite potrebe i želje djeteta. Očekivanja od djeteta da ima prosjek 5,00 ne samo da ga frustrira, već može i da naruši vaš odnos sa njim.

 

Komentari 0
Povezane vijesti
Milošević Šošo: Nedovoljno znanja o važnosti mentalnog blagostanja rađa predrasude i stereotipe Milošević Šošo: Nedovoljno znanja o važnosti mentalnog blagostanja rađa predrasude i stereotipe
Slučajevi krađe djece potresaju i Sloveniju Slučajevi krađe djece potresaju i Sloveniju
Najmlađi pacijent na odjelu psihijatrije u Srpskoj imao dvije godine Najmlađi pacijent na odjelu psihijatrije u Srpskoj imao dvije godine
Najčitanije
  • Partizan mijenja ime!
    17h 3m
    4
  • Održan Forum za bezbjednost opštine Istočno Novo Sarajevo
    21h 36m
    0
  • Uhapšen Gruzijac zbog pljačke dva miliona maraka u Banjaluci
    19h 10m
    2
  • Dječiji sajam 8. i 9. juna u Istočnom Sarajevu
    20h 16m
    0
  • Nije prihvaćen veto na Izborni zakon i Zakon o referendumu
    20h 38m
    0