Sutra i u petak parastosi za civilne žrtve ustaških zločina

10.11.2024. 11:49
0
IZVOR: srna.rs

U selu Rakovac kod Pala i u Mokrom sutra i u petak, 15. novembra, biće služeni parastosti za više od 300 srpskih civila koje su ubile ustaše u Drugom svjetskom ratu.

Iz paljanske Boračke organizacije navode da će sutra u 10.30 časova biti služen parastos za sve žrtve sa Rakovca kod spomenika u ovom selu.

Ustaše su tog dana zvjerski ubile 162 civila, među kojima 67 djece do 14 godina.

U Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Mokrom u petak, 15. novembra, u 11.00 časova biće služen parastos za 173 žrtve iz Jelovaca i okolnih sela, od kojih je 63 djece do 14 godina starosti, koje su ustaše zvjerski pobile u novembru 1943. godine.

Nakon parastosa planirana je posjeta Jelovcima, mjestu izgradnje spomenika civilnim žrtvama.

Boračka organizacija Pale je prošle godine u čast svim nevino postradalima izdala spomenicu pod nazivom "80 godina ćutanja", a pod istim naslovom je snimljen i film.

- U filmu je, između ostalog, zabilježeno i svjedočenje Gruja Lopatića, koji je u momentu izvršenja zločina imao samo pet godina. Lopatić je posljednji preživjeli svjedok monstruoznog ustaškog zločina u Jelovcima – navodeno je u saopštenju.

Komentari 0
Povezane vijesti
U toku humanitarni bazar srednjoškolaca u Istočnom Sarajevu (FOTO) U toku humanitarni bazar srednjoškolaca u Istočnom Sarajevu (FOTO)
Petoro penzionera u Srpskoj starijih od 100 godina Petoro penzionera u Srpskoj starijih od 100 godina
Izabrani najbolji sportisti Srpske Izabrani najbolji sportisti Srpske
Najčitanije
  • Jelena Anžujska – prva srpska kraljica sa oreolom svetice
    18h 57m
    1
  • Jugoslavija je 1972. zbog velikih boginja vakcinisala 18 miliona ljudi u nekoliko sedmica
    4h 34m
    6
  • Po čemu je Romanija dobila ime (VIDEO)
    4h 36m
    31
  • Milutin Milanković, srpski naučnik koji je zadužio svijet
    4h 39m
    2
  • Godišnjica smrti Harisa Brkića: I dalje se ne zna ko je ubio legendarnog košarkaša Partizana
    4h 40m
    1