Sutra monodrama "Ko kamen" u Istočnom Sarajevu

13.03.2025. 09:22
2
IZVOR: katera.news

Predstava "Ko kamen Velenka Brstinova i kćer joj Dragana" biće odigrana sutra, 14. marta, u Narodnom pozorištu Istočno Sarajevo od 20.00 časova.

 

Predstavu, koja je premijerno igrana na sceni "Petar Kočić" Narodnog pozorišta Republike Srpske 14. oktobra 2023. godine, izvodi glumica ovog pozorišta Ljiljana Čekić, u produkciji banjalučke "Prosvjete".

Ova dokumentarna monodrama, rađena prema tekstu profesora srpskog jezika i književnosti u Srednjoj školi „28. juni“ u Istočnom Sarajevu Dragane Mandrape, autentična je priča o dvije žene majci i kćerki, njihovim životima i stradanjima, ali i o snazi koju su imale i u trenucima najvećih iskušenja i stradanja.

"Ko kamen" je priča o pobijenim hercegovačkim Srbima 1941. i 1944. godine, kao i o stradanjima sarajevskih Srba koji su 1996. napuštali svoja ognjišta u istoj koloni sa svojim iskopanim mrtvim junacima i odlazili u nepoznato.

Pisana u ispovjednoj formi, predstava slika različite ličnosti, majku i kćerku Velenku i Draganu, žene različitih životnih priča, ali identične snage koju pokazuju u trenucima suočavanja sa najvećim životnim tragedijama.

 

Hrabro, kako to samo Hercegovke umiju, njih dvije su koračale životom vjerujući u sebe, ali i u snagu Božije volje, koja ih nikada nije ostavljala same. Ni kada je lutanje šumom završavano u kućnoj pećini čovjeka koji je imao hrabrosti da rizikuje vlastiti život spasavajući nejač prognanog naroda ili kada otadžbina podiže krstače prekrivene mahovinom na mjestu gdje će "iznići cvijeće za daleko neko pokoljenje".

U maniru najplemenitijeg ženskog rukopisa glumica Ljiljana Čekić i autor Dragana Mandrapa, njegujući kulturu sjećanja na svoje pretke, kao potomci porodica koje su nastradale u genocidu nad Srbima izvršenom tokom Drugog svjetskog rata, stvorile su predstavu koja odslikava snagu života "koji vazda nađe svoj put", kao i karakter žena snažnih "ko kamen".

Komentari 2
  • Generic placeholder image
    poker games online 11.10.2025. 21:38

    The depth in this serving is exceptional.
  • Generic placeholder image
    safest place to buy cialis 09.06.2025. 17:23

    Thanks towards putting this up. It’s okay done.
Povezane vijesti
Jedan od pretučenih na Palama: Tukli su me pred mojim djetetom, došao sam da zaradim dnevnicu Jedan od pretučenih na Palama: Tukli su me pred mojim djetetom, došao sam da zaradim dnevnicu
Stanivuković: Gradonačelnik Istočnog Sarajeva treba da stane uz svoje građane Stanivuković: Gradonačelnik Istočnog Sarajeva treba da stane uz svoje građane
Zastava Srpske zavijorila se na jarbolu u Palama Zastava Srpske zavijorila se na jarbolu u Palama
Najčitanije
  • Karta u jednom pravcu za Srbe protjerane iz Sarajeva, Hercegovine i Srednje Bosne
    2h 10m
    4
  • Srpski grad sa najviše crkava – Da li znate koji je to grad?
    14h 59m
    2
  • Jedan od pretučenih na Palama: Tukli su me pred mojim djetetom, došao sam da zaradim dnevnicu
    15h 52m
    14
  • Otvoreno pismo podrške radnika Sarajevo-gasa povodom najavljene smjene Nedeljka Eleka
    21h 47m
    5
  • Kojić: Više od 30 ljudi tvrdi da je pretrpjelo torturu, nadležni moraju utvrditi odgovornost
    22h 1m
    9