Sutra obilježavanje 30 godina od stradanja Srba u Srednjem Podrinju i Birču

01.07.2022. 09:52
0
IZVOR: katera.news

U Bratuncu će sutra biti održan parastos i pomen za 3267 srpskih žrtava u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu u Srednjem Podrinju i Birču.

Njegova svetost patrijarh Porfirije uz sasluženje mitropolita, episkopa i sveštenstva služiće Svetu arhijerejsku liturgiju sa početkom u 8:00 časova u bratunačkoj crkvi.

Prema programu obilježavanja, u 10.30 časova kod centralnog spomen-krsta na bratunačkom groblju patrijarh Porfirije uz sasluženje arhijereja i sveštenstva služiće pomen stradalim Srbima.

U 12.00 časova na Trgu Miloša Obilića biće održan kulturno-umjetnički program.

Ni nakon 30 godina od ovih zločina niko nije optužen, niti osuđen. Tišina je prekrila njihove humke.

Stradanja Srba Srednjeg Podrinja i Birča kroz cijeli 20. vijek, osim neprekidne genocidne namjere prema srpskom narodu, svjedoče i neugasivu želju tog naroda za mirom, opstankom i slobodom.

Obilježavanjem stradanja ne oživljava se samo sjećanje na zločin ubistva, niti se samo odaje pošta prema prinijetoj žrtvi na oltar otadžbine, nego se slavi i život i vaskrsenje u ispunjenju Hristovih riječi:

"Od ove ljubavi niko nema veće, da ko život svoj položi za prijatelje svoje“.

Nevine žrtve i njihovi najbliži, osim što vape za zemaljskom i nebeskom pravdom, pjevaju i najljepšu odu bratskoj ljubavi i slobodi, prenosi Despotovina.

Komentari 0
Povezane vijesti
Sjećanje na poginule i egzodus Srba: Parastos za 187 boraca sa sarajevskog ratišta Sjećanje na poginule i egzodus Srba: Parastos za 187 boraca sa sarajevskog ratišta
Bratunac: Anja Deronjić i Branko Tomaš prvi doplivali do Časnog krsta Bratunac: Anja Deronjić i Branko Tomaš prvi doplivali do Časnog krsta
Sutra pokloničko pješačenje na ktitorsku slavu Manastira Sase Sutra pokloničko pješačenje na ktitorsku slavu Manastira Sase
Najčitanije
  • Priča o Spomenku Gostiću i besmislu rata: “Dok rat traje, ja odavde neću“
    2h 29m
    0
  • Crkva u Hadžićima stradala i dizala se sa vjerujućim narodom
    18h 13m
    9
  • Posne knedle od krompira
    2h 28m
    54
  • Ana Škiljević i Vuk Mičić najbolji sportisti opštine Istočna Ilidža za 2025. godinu
    14h 51m
    0
  • Dizel sljedeće sedmice 3,80 KM, benzin 3 KM?
    23h 9m
    1