Inflacija je u punom jeku i gotovo da ne postoji nešto što posljednjih mjeseci nije poskupjelo, počevši od osnovnih životnih namirnica, građevinskog materijala, obuće, odjeće, guma za automobile, zubarskih usluga, registracija vozila, pa do onog što trenutno najviše zabrinjava građane, a to je ogrev.
Poznato je već da građani Istočnog Sarajeva plaćaju najvišu cijenu gasa u Republici Srpskoj jer se ovim energentom snabdijevanju iz FBiH.
Gasom iz preduzeća „Sarajevo-gas“ a.d. Istočno Sarajevo snabdijeva se oko 5.500 korisnika, a osim domaćinstava, ovim brojem korisnika obuhvaćeni su i privredni subjekti, te Bolnica „Srbija“.
Direktor ovog preduzeća Nedeljko Elek u razgovoru za Kateru izjavio je da cijena gasa za domaćinstva u Istočnom Sarajevu iznosi 1,35 KM, bez PDV-a, za metar kubni, dok je za komercijalne kupce veća za oko desetak odsto.
Dodajući da se radi o cijenama prije povećanja nabavne cijene gasa.
-Trenutno se suočavamo sa rasponom cijena. To su cijene koje su bile prije poskupljenja navane cijene gasa „Energoinvesta“, tako da će se za ovaj mjesec tek formirati nove cijene – rekao je on.
On je podsjetio da višegodišnji ugovor o snabdijevanju i transportu gasa između preduzeća „Sarajevo-gas“ i sarajevskog „Energoinvesta“ ističe u decembru, poslije čega bi dobavljač trebalo da bude preduzeće „RS-gas“. Promjenom dobavljača, kako navodi, cijene gasa bi tada bile niže.
-U tom slučaju cijene za potrošače u Istočnom Sarajevu bile bi izjednačene sa ostatkom Republike Srpske, odnosno bile bi niže za oko devet odsto - rekao je on.
Elek je istakao da, do isteka ugovora u decembru, ne bi trebalo da dođe do novih poskupljenja, jer, kako kaže, cijena se formira na naftnoj formuli za tri mjeseca.
- Mislim da smo dostigli vrhunac u cijenama gasa i da smo, što se tiče poskupljenja, mirni naredna tri mjeseca. Cijene se stabilizuju, tako da bi u narednom periodu cijene trebalo da stoje ili, nadamo se, da počnu padati – zaključio je Elek.
Slična situacija je i sa cijenama centralnog grijanja.
Direktor preduzeća "Toplane" iz Istočnog Novog Sarajeva Dejan Berjan ranije je izjavio da je Nadzorni odbor preduzeća uputilo Skupštini ove opštine zahtjev za povećanje cijena grijanja.
Kako je naveo, povećanje cijene grijanja zatražio je zbog enormnog poskupljenja energenata na tržištu.
Ne precizirajući koju je cijenu Nadzorni odbor predložio, Berjan je rekao da će Skupština opštine Istočno Novo Sarajevo, kao osnivač preduzeća, donijeti konačnu odluku o cijeni.
- Postoji mogućnost da predložena cijena bude usvojena, ali i da bude povećana ili smanjena - dodao je Berjan.
Trenutna cijena grijanja za stanove po metru kvadratnom iznosi 1,47 KM, a Preduzeće "Toplane" trenutno grije više od 900 stanova i 30 poslovnih objekata.
Zbog rasta cijena drugih energenata, poput ogrevnog drveta i peleta, sve veći broj građana odlučuje da se grije na struju.
Cijena struje u Republici Srpskoj višestruko je niža u odnosu na zemlje okruženja i neće se značajnije mijenjati do 1. januara 2025. godine, kada će sve biti na bazi tržišnog poslovanja, izjavio je Srni u avgustu ove godine generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović.
On je tada objasnio da je cijena struje koju građani u Republici Srpskoj plaćaju 22,5 evra po megavat-satu, u Sloveniji 220 evra po megavat-satu, a u Njemačkoj 270 do 350 evra po megavat-satu.
Međutim, Petrović je prošle sedmice izjavio da bi mogle da budu uvedene takozvane „blok tarife“ i da će skuplje kilovate plaćati potrošači koji se budu grijali na struju, odnosno oni koji budu imali prekomjernu potrošnju.
- Nije riječ o klasičnim poskupljenjima, to je samo domaćinski odnos ERS prema domaćinstvima i privrednicima. Moramo da zaštitimo onoga koji štedi, ali i da naplatimo onome koji troši više. Nije ovo sistem poskupljenja, već sistem energetske stabilnosti - izjavio je Petrović za Srnu.
Dugogodišnji preduzetnik i vlasnik firme “Eko Željeznica” iz Istočnog Sarajeva Saša Škobo bavi se prodajom drva, a kako je istakao za Kateru, cijena jednog metra iscijepanih drva iznosila je 120 KM, dok sada iznosi 150 KM.
- Zbog velikog rasta cijena, ne možemo da se odupremo poskupljenju. Potražnja za drvima je nikad veća jer su građani, koji se griju na struju ili pelet, uzeli drva kao rezervi ogrev – rekao je Škobo.
Kako ističe, penzioneri prvi kupuju drva, a za njih je, u ovoj firmi, omogućeno plaćanje na osam rata.
On je dodao da su veliku pometnju napravili i “peletari” .
- Zbog enormno velike cijene peleta, koja iznosi između 700 KM do 800 KM po toni, firme za proizvodnju ovog ogreva kupuju sav drvni materijal - istakao je Škobo.
On je dodao da ukoliko BiH konstantno bude izvozila ogrevni materijal van svojih granica, stanovici će imati problem, možda ne ove godine, ali u budućnosti sigurno hoće.