Sve zemlje EU saglasne da ruski gas i dalje plaćaju u evrima

02.05.2022. 18:24
0
IZVOR: rs.sputniknews.com

Zemlje Evropske unije su jednoglasne u tome da nastave da plaćaju isporuke ruskog gasa na osnovu ugovora u evrima, izjavila je ministarka ekologije Francuske Barbara Pompili.

- Danas želimo da pokažemo da smo jednoglasni u tome da nastavimo da plaćamo za ugovore za ruski gas u evrima i da nećemo dozvoliti da nam se nameću jednostrane izmjene u ugovorima - rekla je Pompilijeva novinarima.

Prema njenim riječima, novi paket sankcija Rusiji se priprema, ali neće biti tema današnjeg savjeta ministara energetike zemalja Evropske unije koji se održava u Briselu.

- Novi paket sankcija protiv Rusije se priprema, ali neće biti tema današnjeg saveta ministara energetike. To pitanje će biti razmatrano tokom narednih nekoliko dana - rekla je ministarka uoči skupa.

Prema njenim riječima, tema današnjeg susreta u Briselu će biti samo gas.

Ministarka je navela da je savjet ministara EU o energetici sazvala kako bi se izrazila solidarnost s Bugarskom i Poljskom i kako bi se osudila jednostrana odluka Rusije da obustavi isporuke gasa tim zemljama zbog neplaćanja tog energenta u rubljama.

- Nastavićemo da plaćamo u evrima ugovore koji su bili zaključeni u evrima i u dolarima - za ugovore koji su od početka bili u dolarima - dodala je francuska ministarka.

Gasprom je 27. aprila obustavio izvoz gasa bugarskoj kompaniji „Bulgargaz“ i poljskoj PGNiP zbog toga što isporuke energenta nisu platile u skladu s novom shemom isplate u rubljama.

Komentari 0
Povezane vijesti
Dramatičan skok cijena gasa u Evropi Dramatičan skok cijena gasa u Evropi
Sjeverni morski put - alternativa Sueckom kanalu i Ormuskom moreuzu Sjeverni morski put - alternativa Sueckom kanalu i Ormuskom moreuzu
Vjernici dočekali iz Rusije ikonu Umekšanje zlih srca Vjernici dočekali iz Rusije ikonu Umekšanje zlih srca
Najčitanije
  • Egzodus Srba sa Grbavice (VIDEO)
    3h 46m
    1
  • Kako je nastajalo Istočno Sarajevo (IV dio)
    4h 5m
    55
  • Miloš Obrenović - ratnik, političar, knez
    4h 5m
    63
  • Tragična sudbina srpske princeze koja je imala veoma neobično ime
    19h 46m
    0
  • Kojić: Nedopustivo odsustvo najviših zvaničnika sa obilježavanja egzodusa sarajevskih Srba
    18h 17m
    3