Svjetski mediji: Vlada Crne Gore riješila da se obračuna sa vjernicima

14.05.2020. 09:20
0
IZVOR: Tanjug

Britanska agencija Rojters i američka agencija AP izvijestile su u srijedu uveče o neredima u Crnoj Gori zbog zadržavanja u pritvoru sveštenika SPC i episkopa Joanikija, uz konstataciju da su protesti uslijedili nakon višemjesečnih tenzija zbog usvajanja zakona o vjerskim slobodama.

-Pritvori su povećali tenzije između male države, članice NATO, i Srbije i Srpske pravoslavne crkve, koja je početkom ove godine vodila nedjeljama proteste protiv vjerskog zakona, za koji kažu da bi lišio crkvu imovine. Crnogorski zvančnici su više puta negirali te tvrdnje- navodi AP.

Rojters takođe konstatuje da su protesti u Nikšiću nastali nakon nekoliko mjeseci tenzija između SPC i Vlade Crne Gore zbog zakona kojim bi, kako se navodi, Crna Gora mogla da zaplijeni imovinu SPC.

Rojters podsjeća i da je SPC najveća hrišćanska zajednica u Crnoj Gori, zemlji koja ima 620.000 stanovnika, članici NATO i kandidata za pristup EU.

SPC ima oko 12 miliona sljedbenika, uglavnom u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, ističe Rojters.

AP podsjeća i da su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i patrijarh SPC Irinej u zajedničkoj izjavi rekli da se nadaju da hapšenje crkvenih zvaničnika neće izazvati neželjena nemire i sukobe. Agencije su istakle da je crnogorska policija protiv okupljenih građana upotrijebila suzavac i šok-bombe i da su brojni građani uhapšeni, a AP i da su večerašnji incidenti u Nikšići i Pljevljima uslijedili dan nakon što su hiljade ljudi učestvovale na litiji u Nikšiću bez maski i ne održavajući fizičku distancu.

Komentari 0
Povezane vijesti
Za Milošem Medenicom biće raspisana nacionalna potjernica Za Milošem Medenicom biće raspisana nacionalna potjernica
Vesna i Miloš Medenica osuđeni na po 10 godina Vesna i Miloš Medenica osuđeni na po 10 godina
Sutra Sveti Sava Sutra Sveti Sava
Najčitanije
  • Sjećanja Hrešana na dolazak Austrougarske imperije u BiH
    19h 9m
    31
  • Crkva Vaznesenja Hristovog i Uspenja Presvete Bogorodice u Čajniču
    7h 28m
    0
  • Potpuno istinita priča o keruši Gabi, heroju Beograda čiji spomenik i danas stoji u ZOO vrtu (VIDEO)
    7h 18m
    33
  • Rasvijetljen pokušaj ubistva u Istočnom Sarajevu
    5h 18m
    1
  • Sjećanje na protu Stevana Bakovića: Čuvar duše sarajevskih Srba u 19. vijeku
    7h 25m
    6