Teško stanje u RiTE "Gacko": Račun blokiran, na njemu više nemaju ni pfenig

29.07.2025. 19:56
0
IZVOR: atvbl.rs

Spor sa preduzećem Boksit iz Milića zadao je glavobolje čelnicima RiTE Gacko, jer su zbog njega ovom preduzeću blokirani računi. Da bi preduzeće profunkcionisalo matično preduzeće Elektroprivreda Republike Srpske je po osnovu presude isplatila 4.800.000 maraka.

- Sredstva su doznačena. Nažalost na ovakav način je riješen spor star više od dvadeset godina - za ATV kaže generalni direktor ERS-a Luka Petrović.

Da je teško stanje u preduzeću zbog spora sa Boksitom potvrdio je ATV-u i direktor RiTE Gacko Maksim Skoko.

- Prvostepena nepravosnažna presuda bila je u iznosu od 15.000.000 maraka sa pripadajućim kamatama. Nakon niza ročišta i presuda došlo je izvršenja po pravosnažnoj presudi od 4.800.000 maraka. S obzirom na to da je presuda izvršna u toku je postupak naplate potraživanja. Manji dio iznosa je već namiren u postupku prinudne naplate a preostali će biti namiren od strane Matičnog preduzeća - objašnjava Skoko.

On dodaje da je u ovom momentu postupak narušio likvidnost preduzeća.

- Tražili smo da se sve ovo plati u ratama ali nije bilo sluha sa druge strane i to nam ozbiljno narušava likvidnost. Bez obzira što ćemo remont završiti prije roka potrebno je obezbijediti sredstva za energente potrebne za pokretanje bloka. To nam predstavlja poteškoću bez obzira što je ERS doznačio sredstva koja će namiriti ovaj iznos po presudi - kaže Skoko.

Zbog ove presude Skoko kaže da je sa računa RITE Gacko skinut sav novac koji je preduzeće imalo.

- Boksit je vjerovatno zadovoljan, a mi ostajemo sa problemima. Sve ovo je ugrozilo pokretanje bloka jer nam fali novca. Naravno i sve ostale obaveze nam ostaju prije svega obaveze prema radnicima po pitanju doprinosa i regresa - žali se Skoko.

On je zaključio da su nekako uspjeli smanjiti iznos za tri puta u odnosu na prvu presudu. Kaže da vjeruje da će se riješiti i ostali problemi izazvani istom.

- Moram da kažem da odnosi sudova nisu primjereni prema javnim preduzećima. Smatram da se radi o jednom brutalnom i nekorektnom odnosu sudova prema nama - zaključio je Skoko.

Komentari 0
Povezane vijesti
Tepavčević: Sumnja se da je nesrećni radnik stradao u mlinskom postrojenju Tepavčević: Sumnja se da je nesrećni radnik stradao u mlinskom postrojenju
Detalji drame u RiTE Gacko: Radnik otišao do kotla i nestao! Detalji drame u RiTE Gacko: Radnik otišao do kotla i nestao!
Radnik RiTE Gacko nestao tokom obilaska kotlovskog postrojenja Radnik RiTE Gacko nestao tokom obilaska kotlovskog postrojenja
Najčitanije
  • Obustavljen saobraćaj na putu Foča-Sarajevo
    22h 28m
    0
  • „Ljeto u Istočnom Novom Sarajevu 2025“ počinje u petak
    23h 7m
    1
  • Još tri dana aktivan apel za pomoć Biljani Njegovanović iz Istočne Ilidže
    18h 2m
    0
  • Od smrti legendarnog srpskog junaka Hajduk Veljka prošlo je 212 godina: Glavu dao, ali Krajinu nije
    32m
    5
  • Još tri dana aktivan humanitarni broj 1402 za Mihaelu Filipić iz Šekovića!
    16h 6m
    0