Potpredsjednica PDP Jelena Trivić ističe da nije prvi put da Milorad Dodik iskoristi neku temu da zaoštri situaciju, da se predstavi kao neko ko samostalno donosi odluke, ko nije pod uticajem stranaca, a po njegovom mišljenju svi drugi politički akteri iz Srpske jesu.
Trivićeva podsjeća na Dodikove riječi izrečene povodom dolaska novog visokog predstavnika u BiH.
– “Za nas visoki predstavnik može tu da egzistira…. Prihvatićemo da razgovaramo s njim”, ovo su riječi gospodina Dodika rečene danas povodom novog visokog predstavnika u BiH. Dizanje tenzija, svakodnevno pokazivanje političkih mišića u smislu kako on strancima sve smije da kaže, a niko drugi ne smije redovno završe ovakvim izjavama – rekla je potpredsjednica PDP Jelena Trivić.
– Naravno, stvarnost je sasvim drugačija. Milorad Dodik je zapravo političar koji je najviše radio pod uticajem stranog faktora, najčešće poštujući i provodeći njihove odluke. Koliko znam, Narodna skupština Republike Srpske, odnosno vladajuća većina, usvojila je zaključke koji se tiču mirnog razdruživanja sa FBiH. Da je gospodin Dodik ozbiljan u namjeri izdvajanja Srpske iz BiH, a nije, onda imenovanje visokog predstavnika ne bi bila baš toliko bitna tema. Ako bi se Republika Srpska izdvojila, to šta ostaje u BiH za nas u Republici onda ne bi bilo bitno. Međutim, očigledno je, a što smo znali i tada, da je tema mirnog razdruživanja bila isforsirana da bi se po ko zna koji put nabijale nacionalne tenzije – kaže Trivićeva.
Ona dodaje da je i imenovanje visokog predstavnika iskorišteno na isti način, da bismo na kraju dobili već pomenute izjave.
– Ostaje nam da posmatramo proces u kome praktično djelovanje ne prati žestoku retoriku lidera SNSD-a, kao što smo imali priliku nedavno da vidimo i na primjeru vojne vježbe na Manjači i na niz drugih primjera. Naravno, za mene lično ostaje najupečatljiviji primjer retorike koju nije pratilo nikakvo djelovanje, primjer referenduma o nezavisnosti Srpske koji je lider SNSD-a obećao 2005. godine. Gospodine Dodik, taj referendum čekamo već 16 godina – poručuje Trivićeva.