Mlade aktivistkinje iz Istočnog Sarajeva, Sunčica Kovačević i Sara Tuševljak, zbog javnog ukazivanja na negativan ekološki uticaj malih hidroelektrana na Kasindolsku rijeku i njeno okruženje, suočavaju se sa novom preprekom.
Naime, one su primile tužbu za navodnu klevetu od belgijske kompanije „Green invest“ i firme u BiH u njenom vlasništvu „BUK d.o.o.“, koja je ujedno i vlasnik male hidroelektrane na Kasindolskoj rijeci u Istočnom Sarajevu.
Sunčica i Sara su, u sklopu Neformalne grupe građana „Stop izgradnji malih hidroelektrana (MHE) na Kasindolskoj rijeci“ izvojevale mnoge pobjede za ovu rijeku, uključujući poništavanje tri ekološke dozvole za male hidroelektrane „Podvič“, „Samar“ i „Slapi“.
Osim toga, uspjele su poništiti i građevinsku dozvolu za malu hidroelektranu „Samar“ što je dovelo do zvanične obustave njene izgradnje.
Kako kaže Sunčica Kovačević, tužbe protiv nje i Tuševljakove uslijedile su nakon što je Okružni sud u Banjaluci poništio ekološke dozvole za male hidroelektrane na Kasindolskoj rijeci i građevinsku dozvolu za drugu planiranu malu hidrocentralu.
Kovačevićeva navodi da je osnov tužbe navodna kleveta.
- Investitor nas je tužio zbog navodne klevete i od nas traži naknadu nematerijalne štete, a nakon organizovanja izložbe fotografija Kasindolske rijeke, obje smo primile nove opomene pred tužbu u kojim nas pozivaju da se uzdržimo od daljih aktivnosti, te da tu opomenu „shvate krajnje ozbiljno, u suprotnom, ako ne postupe po istoj, da će biti prinuđeni da se koriste svim raspoloživim pravnim sredstvima za zaštitu povrijeđenih prava i interesa“ – objašnjava ona.
Kovačevićeva se, na otvaranju pomenute izložbe, zahvalila građanima i objasnila da je cilj izložbe prikaz Kasindolske rijeke prije i nakon početka izgradnje pristupnog puta, kao i kako izgleda njen kanjon tokom izvođenja radova na proširenju korita.
- Željeli smo prikazati sve ono za šta se vrijedi boriti - netaknuti dio kanjona rijeke gdje je planirana izgradnja MHE „Slapi“, kao i samu rijeku koja još uvijek, zahvaljujući našoj pravnoj borbi, nema izgrađenu drugu branu na svom toku – rekla je tada ona.
Prema njenim riječima, ova tužba predstavlja jednu od „SLAPP“ (Strateške tužbe protiv učešća javnosti) tužbi. Ističe da javnost ne sazna za većinu „SLAPP“ slučajeva koji se dese, te da javno istupanje predstavlja način podizanja svijest o ovim vrstama tužbi.
Kovačevićeva dalje navodi da se slanjem pisma EU delegaciji i diplomatskom predstavništvu Belgije nastoji skrenuti pažnju na koncept odgovornosti države za radnje koje njihova pravna lica preduzimaju u drugim zemljama.
Govoreći o budućim planovima, ona naglašava da se, uprkos tužbama i opomenama, borbu za zaštitu Kasindolke nastavlja.
- Pored toga što smo emotivno vezane za ovu rijeku jer smo na njoj odrasle, dodatno nas motiviše činjenica što su objekti MHE planirani na prostoru koji se nalazi u evidenciji objekata geonasljeđa Republike Srpske, koji je republičkim prostornim planom planiran za zaštitu i koji je setrifikacijom JPŠ "Šume Srpske'' izdvojen kao šuma visoke zaštitne vrijednosti – ističe ona.
Kovačevićeva ističe da, ako se sagledaju sve utvrđene nezakonitosti u prethodne dvije godine, apsolutno je jasno da borba za očuvanje ove rijeke predstavlja, kako kaže, njihovu dužnost kao građanki ovog grada.
- Ukoliko uzmemo u obzir nezakonitosti koje je republički građevinski inspektor utvrdio 2017. godine, gdje je došlo do odstupanja u odnosu na odobrenu dokumentaciju prilikom gradnje pristupnog puta, cjevovoda, turbina, strojare i mostova za MHE Podivič, te činjenicu da koncesiona naknada za korištenje za MHE "Podivič'' iznosi samo 3,1% od ukupnih prihoda koje investitor ostvari, što bi u brojkama za 2021. godinu iznosilo 12.589 KM u budžet, a preko 400.000 KM za investitora, jasno je da je naša dužnost kao građanki Istočnog Sarajeva da se nastavimo boriti za očuvanje naše prirode na način kako smatramo da je neophodno – u dijalogu, argumentovano i svrsishodno – zaključuje ona.