U ponedeljak 29 godina od zločina u Dobrovoljačkoj ulici

01.05.2021. 13:00
0
IZVOR: glassrpske.com

Dvadeset devet godina od zločina nad pripadnicima JNA 2. i 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu biće obilježeno 10. maja, najavio je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović.

- Namjeravali smo da i stradanje u Dobrovoljačkoj ulici, kao i u Tuzlanskoj koloni obilježimo na mjestu gdje su ti zločini i počinjeni, ali zbog epidemiološkoh mjera i ograničenog broja ljudi, to ćemo, kao i prošle godine, učiniti u Istočnom Sarajevu, odnosno Bijeljini - rekao je Milunović novinarima.

Ni nakon 29 godine od krvavog zločina zloglasnih paravojnih muslimanskih formacija nad pripadnicima JNA 2. i 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, porodice žrtava nisu dobile odgovore na pitanja ko je naredio, a ko poubijao nedužne mladiće, kao i zašto niko nije odgovarao za njihovu smrt.

Napadom u Dobrovoljačkoj na kolonu JNA, koja se početkom maja 1992. mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje Republike BiH.

Iako je za bezbjednost vojnika garantovao predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona JNA nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta i napadnuta.

Za samo nekoliko dana mučki su ubijena 42 pripadnika JNA, 71 je ranjen, dok ih je 207 zarobljeno. Prvi napad je izvršen 2. maja, i to na Dom JNA, a sve kasarne JNA u Sarajevu bile su blokirane i pod opsadom muslimanskih paravojnih snaga, koje su im isključile struju, vodu i telefone.

U ovom krvavom piru ubijena su 42 vojnika i civila, i to u Domu JNA jedan, Radničkom univerzitetu "Đuro Đaković" tri, na Skenderiji 14, Dobrovoljačkoj ulici devet i na drugim lokacijama u Sarajevu 13.

Prema nacionalnom sastavu, ubijena su 32 Srbina, šest Hrvata, dva muslimana i dva Albanca, među kojim 10 oficira, 28 vojnika i četiri građanska lica koja su radila u JNA.

U Domu JNA ranjeno je 26 lica, Radničkom univerzitetu i Skenderiji po tri, Komandi Druge vojne oblasti 30, Dobrovoljačkoj ulici šest, te na drugim lokacijama 26, dakle ukupno 71 vojno lice, i to 10 oficira, četiri građanska lica i 28 vojnika JNA.

Politički predstavnici institucija Republike Srpske godinama naglašavaju da su glavni krivci za tragične događaje u Dobrovoljačkoj ulici članovi političkog vrha tadašnje Republike BiH, ali i paravojne muslimanske jedinice u Sarajevu, poput "Zelenih beretki" i "Patriotske lige".

Pri tome, opšti je stav iz Republike Srpske da Tužilaštvo BiH, koje je pod snažnim pritiskom i uticajem međunarodne zajednice i bošnjačke političke elite, takođe, snosi veliku odgovornost jer je predmet "Dobrovoljačka ulica" totalno zanemarilo i ignorisalo sve vrijeme, bez sudskog epiloga.

Nekadašnji međunarodni tužilac u Tužilaštvu BiH Džud Romano početkom 2012. godine donio je odluku o obustavi istrage protiv 14 lica, smatrajući da nisu učinili krivična djela koja su im stavljena na teret.

Komentari 0
Povezane vijesti
Vojna bolnica „Koran“ – svjedok nadljudskih napora medicinskog osoblja Vojna bolnica „Koran“ – svjedok nadljudskih napora medicinskog osoblja
Godišnjica NATO agresije na SR Jugoslaviju (VIDEO) Godišnjica NATO agresije na SR Jugoslaviju (VIDEO)
Ni nakon 23 godine nema sudskog epiloga za ubistvo Rista Jugovića Ni nakon 23 godine nema sudskog epiloga za ubistvo Rista Jugovića
Najčitanije
  • SIPA u Istočnom Sarajevu uhapsila lice s potjernice
    18h 45m
    1
  • Major Lister sa Košara - priča o psu koji je čuvao srpsku vojsku
    9h 27m
    0
  • Obavještenje o novom sistemu očitanja vodomjera i ispostavljanja računa
    16h 2m
    4
  • Godišnjica rođenja neponovljivog Mome Kapora
    19h 35m
    1
  • Potpisan Ugovor o izvođenju radova na rekonstrukciji mreže i izvorišta „Matića vrelo“
    14h 36m
    2