Tog 17. novembra 1989. začula se sirena koju nijedna aleksinačka porodica nije željela da čuje. Ona s obližnjeg rudnika.
Neki minut prije podneva, cijela ekipa iz sjeverne jame, ukupno njih 90, izgubilo je svoje živote, a sa njima je zapečaćena i istorija duga cijeli vijek.
Prije 35 godina dogodila se najveća rudnička tragedija, i to najprofitabilnijeg rudnika u Srbiji.
Dok se noćna smjena spremala za polazak, ostavljajući svojim kolegama rudnik na čuvanje, nisu ni slutili da će to biti posljednji put kada će ih vidjeti.
Prilikom uklanjanja jedne od šina, nenamjernom greškom, izazvan je požar.
Na dubini od 700 metara, malo je bilo vjerovatno da bi iko preživio. Ipak, okupljene porodice koje su odmah krenule ka rudniku, gajile su i posljednju nadu.
Foto: rts.rs/muzej garavih senki
Nažalost, realnost je bila malo drugačija.
Svih 90 rudara koji su se tog jutra našli u sjevernoj jami izgubilo je život.
Izvlačenje tijela trajalo je skoro mjesec dana, a da tragedija bude još veća, neki su pronađeni na svega 10 metara od protoka svježeg vazduha.
Tog dana, zajedno sa rudarima, umro je i rudnik. Iako je važio za jedan od najprofitabilnijih i prirodno najbogatijih rudnika, nakon tragedije nastavak rada nije bio moguć.
Svojevremeno, radnik u nekadašnjem rudniku Ljubiša Stanojević rekao je kako je “rudnik proizvodio onoliko koliko sada proizvodi njih devet zajedno”.
Bio je to posao koji su svi voljeli. S radošću su dolazili, i s radošću odlazili do novog radnog dana. Bilo je tu prijatelja različitih nacionalnosti, a posao je bio takav da se prenosio s generacije na generaciju.
Nakon tragedije, veliki broj porodica se odselio, a onaj mali broj koji je ostao svoj posao pronašao je u obližnjim rudnicima Soko i Rembas.
U čast i slavu poginulim radnicima snimljen je i film “Muzej garavih senki” autorke Nataše Mijušković.
Prošle godine Aleksinac je pogodila tragedija koja je mnoge podsjetila na davnu ranu koja još nije zarasla, niti će. Osam rudara poginulo je u rudniku “Soko” u Aleksincu, a njih 20 je povrijeđeno.
Nesreća se dogodila u četiri sata ujutru kada se dio rudnika srušio, nakon čega je gas metan koji je tom prilikom ispušten, doveo do gušenja rudara. Šestorica poginulih je iz Aleksinca, jedan iz Vranja i jedan iz Soko Banje.
Najmlađi je imao samo 31. godinu a najstariji 59. Svi su za sobom ostavili izdržavana lica, a 18-oro djece je preko noći ostalo bez svojih očeva, prenosi Blic.