U Srpskoj najviše saobraćajnih nezgoda petkom i ponedjeljkom

05.02.2026. 10:00
0
IZVOR: srna.rs

U Republici Srpskoj u četvrtom tromjesječju prošle godine dogodilo se 3.736 saobraćajnih nezgoda, od kojih je 599 bilo petkom, navodi Republički zavod za statistiku u rubrici Čudne stvari.

Sljedeći dan po broju saobraćajnih nezgoda jeste ponedjeljak, kada se u posmatranom periodu dogodilo njih 588.

Republički zavod za statistiku je naveo više razloga zašto se saobraćajne nezgode dešavaju baš tim danima, kao to da petkom ljudi voze previše hrabro, a ponedjeljkom previše mehanički i često na autopilotu i oba obrasca značajno povećavaju rizik od nezgoda.

Povećan broj saobraćajnih nezgoda ponedjeljkom i petkom ima različite, ali podjednako rizične uzroke.

Dok je petak povezan sa pojačanom euforijom, žurbom i češćom upotrebom alkohola, a ponedjeljak je obilježen hroničnim umorom, poremećenim ritmom sna tokom vikenda i naglim psihološkim prelazom sa odmora na radne obaveze.

Vozači ponedjeljkom često voze u autopilot režimu, sa smanjenom pažnjom i sporijim reakcijama, uz istovremeno povećan stres i osjećaj vremenskog pritiska.

Upravo ta kombinacija umora, rasijanosti i lažnog osjećaja kontrole čini ponedjeljak jednako, ako ne i više, saobraćajno rizičnim od petka.

Komentari 0
Povezane vijesti
Motociklista sa Pala teško povrijeđen u saobraćajnoj nezgodi Motociklista sa Pala teško povrijeđen u saobraćajnoj nezgodi
Povrijeđena četiri lica u saobraćajnoj nezgodi na dionici puta Međeđa-Ustiprača Povrijeđena četiri lica u saobraćajnoj nezgodi na dionici puta Međeđa-Ustiprača
Prosječna neto plata u Srpskoj u januaru 1.593 KM Prosječna neto plata u Srpskoj u januaru 1.593 KM
Najčitanije
  • Sarajevo, grad koji je ubio ljubav...
    3h 16m
    15
  • Godišnjica smrti sarajevskih Romea i Julije
    3h 16m
    26
  • Godišnjica smrti Dobrice Ćosića
    2h 59m
    0
  • Sjajni rezultati osnovaca iz Istočnog Sarajeva na republičkom takmičenju iz matematike
    14h 42m
    0
  • Svečana litija povodom slave Sabornog hrama Vaznesenja Gospodnjeg u Istočnom Sarajevu
    21h 34m
    2