U Narodnoj biblioteci “Vojislav Lubarda” u Rogatici u utorak, 19. aprila, pisac i istoričar iz Foče Petar Aškraba Zagorski predstaviće svoju šesnaestu knjigu „Greboslovi“.
Knjiga o porijeklu srpskih porodica biće predstavljena u 18.00 časova.
Aškraba u svojoj knjizi otkriva porijeklo današnjih prezimena i njihovu međusobnu povezanost, navodeći da je istraživao natpise sa kamenih nadgrobnih spomenika – grebnica, odnosno stećaka, kako on ne voli da ih naziva, tvrdeći da su taj naziv nametnuli austrougarski okupatori.
Aškraba navodi da je istraživanjem obuhvatio cjelokupan prostor od Soluna do Alpa, koji naziva Zagorskom Srbijom.
– Krenuo sam od prezimena na kamenim grebnicama, koje imaju 55 naziva, kao mramori, kamovi, grčka groblja, nekropole, kaurska groblja, a zatim od raznih pomena srednjovjekovnih Srbalja u arhivima. A onda sam pratio živuća prezimena, njihova kolanja, premještanja, razilaženja u više prezimena, islamizaciju, katolizaciju, ko je sa kim rodbina, ko je bio sa kim u kakvim vezama, šta je za koju porodicu značajno – pojasnio je Aškraba.
On naglašava da su kamene grebnice razuđene na našim prostorima, a više ih ima po kamenitim područjima, ali ih ima i do Krupnja i Šapca u Srbiji, do Teslića u Republici Srpskoj, do Slovenije i ostrva u Jadranskom moru, saopšteno je iz ove opštine.
- Pojam stećak, odnosno stesak, nešto zatesano, izmislila je Austrougarska, htjela je da kaže da Srbi nemaju istoriju. Međutim, na grebnicama mnogo piše i mnogo kazuje. Nama su neprijatelji sve uništili, ali nisu mogli uništiti kamene grebnice i mi Srbi treba da se držimo samo istine, ništa Srbi ne treba da lažu, istina postoji na kamenim grebnicama – zaključio je on.
Pored autora, o knjizi će govoriti istoričar Boris Cicović i direktor biblioteke Nada Radulović.