Uskoro prva memorijalna soba u čast srpske heroine

25.09.2020. 10:40
0
IZVOR: SRNA

Prva memorijalna soba posvećena Milunki Savić, srpskoj heroini iz balkanskih ratova i Prvog svjetskog rata, biće svečano otvorena 9. oktobra u njenoj rodnoj Jošaničkoj banji, a u njoj će se ubuduće nalaziti stalna interaktivna izložbena postavka.

Autor stalne postavke beogradski multimedijalni umjetnik Dušan Jovović rekao je da je ponosan na sve koji su doprinijeli da se Spomen-kompleks posvećen Milunki Savić obnovi i da interaktivna stalna postavka zaživi na mjestu odakle je ova heroina krenula prvo u balkanske, a potom i u Veliki rat (Prvi svjetski rat).

Izložbena postavka je sastavljena iz tri segmenta, a centralno mjesto izložbe zauzima interaktivni mozaik koji čine brojne Milunkine fotografije koje iza sebe kriju autentične filmove iz Velikog rata.

Filmove putem tablet računara pokreće specijalno kreirana aplikacija, prenio je B92.

Drugi segment su dva improvizovana vojna rova - srpski i austrougarski kojima se teži da posjetiocu budu dočarani uslovi u kojima je Milunka ratovala, a posjetioci će ovdje moći da vide vojnike, vojne uniforme, zastave, oružje...

Treći dio postavke predstavlja izložba predmeta iz perioda Prvog svjetskog rata, fotografije, dokumenta i naslovnice francuskog dnevnog lista "Le petit žurnal".

Rukovodilac projekta je direktor Centra za kulturu "Gradac" iz Raške Dejan Koturanović, autor postavke je multimedijalni umjetnik iz Beograda Dušan Jovović- a koautorka je organizator muzejskih aktivnosti u Centru za kulturu "Gradac" istoričar umjetnosti Danijela Matović.

Kompletna rekonstrukcija Spomen-kompleksa i stalna interaktivna izložba su urađene sredstvima Ministarstva kulture i informisanja Srbije i donacijama opštine Raška.

Na tom mjestu je 1995. godine podignut Spomen-kompleks Milunki Savić, ali je nedugo poslije izgradnje memorijala objekat zaboravljen i počelo je njegovo propadanje.

Milunka Savić–Gligorević bila je srpska heroina Balkanskih ratova i Prvog svjetskog rata, narednik u Drugom puku srpske vojske "Knjaz Mihailo", žena sa najviše odlikovanja u istoriji ratovanja. Ranjavana je devet puta.

Zbog neizmjerne hrabrosti Francuzi su je prozvali "srpska Jovanka Orleanka".

Milunka Savić, /1888-1973/ rođena je u selu Koprivnica kod Jošaničke Banje, a njena rodna kuća obnovljena je tokom 2015. godine sredstvima Ministarstva kulture i informisanja Srbije, a na zahtjev i pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva.

U Jošaničkoj Banji je 1995. godine otkriven spomenik Milunki Savić u prirodnoj veličini, vajara Ljubiše  Mančića. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Dragoljub Jeličić, dječak heroj Velikog rata Dragoljub Jeličić, dječak heroj Velikog rata
Radiša Gojgić – "Karađorđeva zvezda" i četiri teške rane zbog kojih je ostao doživotni invalid Radiša Gojgić – "Karađorđeva zvezda" i četiri teške rane zbog kojih je ostao doživotni inv...
Pismo poginulom bratu Pismo poginulom bratu
Najčitanije
  • Sjećanje na Predraga Pekija Lasicu: Čovjek pobjedničkog kova
    9h 3m
    11
  • "Vi idite, ja ostajem!" - Miloš Ćirković, posljednji heroj kosovske bitke
    3h 55m
    15
  • Stijaković: Tog dana ustaše su zaklale 22 člana moje najbliže porodice
    8h 45m
    0
  • Dođe li do krvi, opet ćemo biti prvi: Šta otkrivaju pisma Desanke Maksimović ruskim prevodiocima
    57m
    0
  • Mladić iz Sarajeva teško povrijeđen nakon pada sa krova automobila u pokretu
    7h 39m
    1