Veb-stranicu nema ni dvije trećine firmi

08.10.2021. 10:46
0
IZVOR: Srna

Prvi rezultati godišnjeg istraživanja Agencije za statistiku BiH o korištenju informaciono-komunikacionih tehnologija /IKT/ u preduzećima pokazuju da 99,4 odsto firmi ima pristup internetu, dok od ukupnog broja posmatranih firmi njih 62,3 odsto ima svoju veb-stranicu.

Istraživanje, koje je rađeno na uzorku od 2.454 preduzeća, pokazalo je da sve firme koje se bave popravkom i održavanjem računara i komunikacijske opreme imaju svoju veb-stranicu, 87,2 odsto firmi koja se bave informisanjem i komunikacijama, 69 odsto onih koje se bave stručnom naučnom i tehničkom djelatnošću.

Svoju veb-stranicu ima i 64,6 odsto firmi koje se bave administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima, 64,5 odsto koje se bave uslugom smještaja i hrane, a 63,8 odsto firmi u proizvodnji ima svoju veb-stranicu.

Oko 62,4 odsto firmi koje se bave trgovinom na veliko i malo ima svoju veb-stranicu, 60,9 odsto koje se bave snabdijevanjem energijom, parom i vodom, te upravljanjem otpadnim vodama, 58,9 odsto koje se bave građevinarstvom, 53,7 odsto koje se bave poslovanjem nekretninama, a 46,5 odsto firmi iz saobraćaja i skladištenja ima svoju veb-stranicu.

Prema podacima Agencije, 68,7 odsto anketiranih preduzeća obezbjeđuje prenosive uređaje koji omogućavaju mobilnu internet vezu, koristeći mobilne telefonske mreže, za poslovne potrebe.

Procenat zaposlenih koji koriste računare sa pristupom internetu u poslovne svrhe iznosi 43,5 odsto.

Prema ovom istraživanju, 8,9 odsto preduzeća kupuju usluge "računarstvo u oblaku" /cloud computing/.

Komentari 0
Povezane vijesti
Zbog mogućnosti deformacije povučena trpezarijska stolica Zbog mogućnosti deformacije povučena trpezarijska stolica
Toplotni talas u BiH prži usjeve i podiže cijene hrane Toplotni talas u BiH prži usjeve i podiže cijene hrane
Jeleni Krunić nagrada u oblasti nauke u BiH za uspjehe na međunarodnom planu Jeleni Krunić nagrada u oblasti nauke u BiH za uspjehe na međunarodnom planu
Najčitanije
  • Lice aktiviralo eksplozivnu napravu u Sokocu
    11h 49m
    0
  • Sestre po oružju - kako su Milunka Savić i Flora Sands zajedno ratovale
    11h 13m
    0
  • Dan žalosti u subotu u Srpskoj
    7h 20m
    0
  • Stiže vrhunac toplotnog talasa u Srpskoj
    23h 59m
    1
  • U Rogatici otuđen određen iznos novca
    11h 45m
    0