Kod spomen-krsta u blizini jame Ponor, u fočanskoj mjesnoj zajednici Miljevina, služen je pomen parastos za više hiljada pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini, koje su partizani ubili u maju 1945. godine. Na tom mjestu, jednom od najmasovnijih srpskih stratišta, ubijeno je i u jamu bačeno oko 2.000 golobradih kraljevih vojnika.
Tada su stradali tek mobilisani vojnici iz Kraljeva, Valjeva, Kragujevca i Čačka, koje su partizani zarobili u Bici na Zelengori, a potom ih hladnokrvno, bez suđenja, i to nakon zvaničnog završetka Drugog svjetskog rata, likvidirali, bacanjem u jame.
Procjenjuje se da je na prostoru od Zelengore do Goražda ubijeno oko 9.000 kraljevih vojnika.
Sedamdesetčetvorogodišnji mještanin obližnjeg sela Budanj Milenko Matović prisjeća se svjedočenja svojih roditelja o masovnom i hladnokrvnom ubijanju mladih vojnika.
- Vezali su ih i dovodili do litice. Prve vojnike u koloni su ubijali, padali su i za sobom u jamu povlačili one koji nisu bili ubijeni. Pričali su mi da se jauk čuo i sedam dana nakon toga. Govorilo se da je jedan vojnik iz Valjeva preživio i da se nakon nekog perioda vratio da posjeti ovo mjesto stradanja. Jama je bila velika, sa prolazom do rijeke Bistrice, kojom su kad nadođe plutale ljudske kosti - priča Matović.
Novak Veljović iz sela Kliješta kod Miljevine kaže da su partizani mladu kraljevu vojsku zarobljavali po okolnim planinama i u kolonama dovodili do jame Ponor.
- Milka Baković, koja je bila zarobljena na Zelengori, odlično je opisala golgotu koju je preživjela. Jedan dio kraljevih vojnika je odvođen u Sarajevo, dok su ostale dovodili ovdje, gdje su ih ubijali i bacali u jamu - rekao je Veljović.
Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Foča Srđan Stanković kaže da na zločin i stradanje kraljeve vojske ukazuju posljednje 24 godine, ali da izostaje podrška od potomaka žrtava iz Srbije.
- Sve ove godine slali smo pozive u mjesta odakle su bili kraljevi vojnici. Išli smo tamo, pričali sa mještanima, ali nikoga nije interesovalo. Godinama se priča da oni ne vole Fočake, jer smatraju da je mladu vojsku ubio narod Foče, Miljevine i Kalinovika, što nije tačno. Bilo bi nam drago da nam se neko od njihovih potomaka javi - rekao je Stanković.
Uz žrtve iz Drugog svjetskog rata, pomen parastos je služen civilima i borcima Miljevinskog bataljona Vojske Republike Srpske, koji su stradali u Odbrambeno-otadžbinskom ratu od 1992. do 1995. godine.
U fočanskoj Boračkoj organizaciji kažu da bi ove godine trebalo da bude zavržen spomenik poginulim borcima i civilima iz Miljevine, koji se gradi u tom naselju.
Nadaju se i da će ubrzo početi da se gradi crkva u pomen poginulim borcima kraLjeve vojske, za čiju gradnju je prije dvije godine osveštano zemljište u centru Miljevine.