Voće iz BiH i dalje bez carine može u Evropsku uniju

02.01.2021. 20:51
0
IZVOR: RTRS

Voćari iz Srpske i Federacije BiH i narednih pet godina svoju robu moći će prodavati bez carina kupcima u Evropskoj uniji jer je produžen Sporazum o izvozu.

Ova pogodnost proizvođačima obezbjeđuje siguran plasman voća i bolju cijenu, a doprinosi i smanjenju spoljnotrgovinskog deficita.

To potvrđuju podaci - tokom 11 mjeseci 2019. izvezeno je voća i povrća u vrijednosti oko 84 miliona KM, a 2020. godine skoro 90 miliona KM.

Protekla godina bila je nepovoljna za voćare, naročito na području Potkozarja, gdje su proljećni mraz, a kasnije i grad značajno uništili rod.

Mnogo bolja situacija je na području Majevice. Šljiva je dobro rodila i ukupan rod prve klase, oko 2.500 tona , izvezen je na tržište EU.

Očekuju da će bescarinski izvoz doprinijeti širenju zasada.

- Znači nam to mnogo, prvo poljoprivrednicima koji ulažu i proširuju kapacitete, a kada je proizvođač siguran da ima sigurnu prodaju, da li je 20 -30 pfeniga više ili manje, ne igra puno ulogu koliko je važno da se otkupi ponuđena količina robe - kaže Mile Stojić, proizvođač i otkupljivač iz Tutnjevca, Ugljevik.

U toku je izvoz kruške na tržište Ruske Federacije, a dio ovogodišnjeg roda jabuke voćari su isporučili na domaće tržište u vrijeme berbe.

Manje količine plasiraće narednih mjeseci u zemlje EU.

- Mi nemamo za EU neku veliku ponudu, nije nam stigao novi sortiment koji smo zasadili. Kod nas je u 70% proizvodnje ajdared, a oni ajdared ne poznaju, to neće da uzimaju - pojašnjava Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske.

Ipak, sorte jabuke gala, fudži, pink i breburn prodaće u skandinavske zemlje.

I pored svih problema, izvoz voća raste, kažu u Spoljnotrgovinskoj komori BiH. U prvih devet mjeseci izvezeno je voća u vrijednosti 88,9 miliona maraka. Najviše u Rusiju, EU i zemlje okruženja.

Izvoz šljive je porastao za 130%, a značajno je povećan izvoz maline.

- Od svih vrsta voća malina je broj 1. kada je u pitanju izvoz iz BiH. Izvoz kruške ide u Rusiju, tu je nekih 7,8 miliona, a uvoz je 6,4 miliona i tu imamo pozitivan bilans - istakao je Nemanja Vasić, potpredsjednik Spoljotrgovinske komore BiH.

Negativan bilans izvoza i uvoza dogodio se sa jabukom. 2019. godine izvezli smo jabuke u vrijednosti 10 miliona, a uvezeno je oko osam miliona maraka, dok je u 2020. izvezeno osam a uvezeno jabuka vrijednosti 12 miliona maraka.

Kada dođe na red novi sortiment koji su naši voćari već zasadili, a koji je cijenjen na evropskom tržištu, nadaju se da će izvoz biti znatno bolji.

Komentari 0
Povezane vijesti
Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju
Na koliko teritorije Srpske "vreba" opasnost od mina Na koliko teritorije Srpske "vreba" opasnost od mina
Počela isplata dodataka za mart Počela isplata dodataka za mart
Najčitanije
  • Borbe u Podrinju - Zvornik, Šekovići 1992.
    16h 18m
    8
  • Babalj ima pitanje za Vladu: Šta znači član 8. Zakona o platama u MUP Republike Srpske?
    6h 37m
    1
  • Opština Istočno Novo Sarajevo: U aprilu niz aktivnosti pomoći građanima
    13h 21m
    0
  • Preknuta sjednica Doma naroda, Bošnjaci izašli iz sale
    8h 48m
    6
  • Izglasana smjena srpskih zamjenika ministara u Savjetu ministara
    12h 25m
    1