Olimpijski centar Jahorina, zahvaljujući isključivo sistemu osnježavanja, uprkos smanjenom intenzitetu snježnih padavina, omogućio je funkcionisanje ski centra i ski staza, i to prvi u regionu – čak od 4. decembra.
Omogućen je rad nove kabinske gondole, 3 šestosjeda, lifta sidro i dva poligona za djecu, što čini više od 80 odsto ukupnog kapaciteta skijališta.
Sistem za vještačko osnježavanje je konstantno u pogonu i u toku dana i u toku noći, osnježava se cijela planina, od Prače do Poljica. Do sada je proizvedeno oko 120.000 m3 snijega, što je ista količina koja je proizvedena u toku cijele prošle sezone.
Osnježavanje se radi strateški i u skladu sa ranije utvrđenim planom prioriteta i neophodnom dinamikom za što veći i bolji efekat.
Intenzivno se radi i ulažu se maksimalni napori za osposobljavanje što većeg broja staza za skijaše, što je prvenstveno u interesu Olimpijskog centra Jahorina, a nakon toga i svih ostalih subjekata, posjetilaca i skijaša.
Trenutni prioritet za osnježavanje su staza Prača, vertikala staze Ogorjelica 2 i staza Ogorjelica 3, staza Novak Đoković i vertikala staze Poljice, kao i nastavak osnježavanja kritičnih mjesta na osnježenim stazama gdje iz različitih razloga nema dovoljno snijega (prevoji, frekventna mjesta, mjesta izložena suncu i južnom vjetru).
Trenutno sve staze (Poljice, Ogorjelica i Novak Đoković) pokrivene sistemom za osnježavanje Technoalpin su u funkciji isključivo zahvaljujući vještačkom snijegu.
Sistem za vještačko osnježavanje čini vodoakumulacija iz koje se crpi neophodna voda za pravljenje vještačkog snijega i sistem cjevovoda putem kojeg se pod visokim pritiskom voda i vazduh dopremaju do uređaja za proizvodnju vještačkog snijega – snježnih topova i lansera.
Olimpijski centar Jahorina je opremljen sa oko 150 lansera i najsavremenijih snježnih topova za proizvodnju vještačkog snijega marke Tehnoalpin čiji su prozivodi zastupljeni u 70 odsto skijališta u svijetu.
Sistemom za vještačko osnježavanje se simulira prirodna pojava prilikom koje se vodena para podiže u atmosferu, gdje se na niskoj temperaturi čestice vodene pare kristališu i tako nastaje prirodni snijeg.
Lanseri i topovi se puštaju u pogon u skladu sa određenim prioritetima kako bi se ostvarili što veći i bolji efekti.
Za postizanje maksmimalno dobrih efekata neophodni su prirodni uslovi koji čine i niske temperature, mala vlažnost vazduha i mirno vrijeme bez vjetra, što u prethodnom periodu nije bilo ispunjeno na Jahorini.
Iz ovog centra su zahvalili svima na povjerenju, te su istakli da stanje na Jahorini nije idealno, osjeti se nedostatak snježnih padavina, kao i na svim planinama u regionu, ali radi sve da bi se obezbjedili maksimalno dobri uslovi.
Prioritet su im skijaši i skijanje, te apeluju da se ne dovode u pitanje napori koji se ulažu da bi ski centar funkcionisao što bolje.