Odbor za standardizaciju srpskog jezika saopštio je danas da je da je neophodno da Ustavni sud Srbije proglasi neustavnim nedavno usvojeni Zakon o rodnoj ravnopravnosti, jer se tim zakonom "vrši nasilje nad srpskim jezikom".
Odbor ističe da je Zakon protivustavan zato što Ustav ne poznaje kategoriju roda.
Iz Odbora ukazuju da se zakonom vrši nasilje nad srpskim jezikom i onemogućava slobodna upotreba svih njegovih uobičajenih izražajnih mogućnosti, pošto se propisuje, uz prijetnju drakonskim kaznama, isključivo neologistički način iskazivanja formi rodno senzitivnog jezika.
-Zanimljivo je to što je podsticaj Zakonu došao iz EU, a da sama EU u svojim deklaracijama izbjegava termin "rodna ravnopravnost", ili su pak njene najuglednije članice, kakva je na primjer Francuska, izričito protiv rodno senzitivnog jezika- navodi se u saopštenju, koje je potpisao predsjednik Odbora Sreto Tanasić.
Zato je, kako smatra Odbor, logično očekivati da sadašnji odnos EU prema rodno senzitivnom jeziku bude razlog njegovom povlačenju, posebno i zbog toga što je ovaj zakon, prema mišljenju srpskog Visokog savjeta sudstva, protivustavan i suprotan drugim postojećim zakonskim rješenjima.
Podsjeća se da je Odbor za standardizaciju srpskog jezika sveakademijsko i sveuniverzitetsko naučno tijelo osnovano 12. decembra 1997. godine sporazumom 14 osnivača /iz Srbije Republike Srpske i Crne Gore/.
Jedan od osnovnih zadataka Odbora za standardizaciju srpskog jezika, kako se ističe, jeste očuvanje i unapređenje norme srpskog jezika, čije su tri osnovne karakteristike sistemnost, polifunkcionalnost i elastična stabilnost, a kada je upitanju proširenje norme, još i svrsishodnost.
Navodi se da su poslanici Skupštine Srbije, koji su velikom većinom glasova usvojili Zakon i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Srbije Gordana Čomić, na čiji je prijedlog Zakon usvojen 20. maja, potpuno ignorisali stavove Odbora za standardizaciju srpskog jezika.
-Ignorišući eksplicitne stavove Odbora za standardizaciju srpskog jezika, kao jedinog mjerodavnog tela, oni nipodaštavaju celokupnu srbistiku kao nauku- ističu iz Odbora i podsjećaju da su tri puta iznosili prijedlog kako treba rješavati i upotrebno i zakonski pitanje rodno senzitivnog jezika.
Odbor ukazuje da su odredbe Zakona o rodnoj ravnopravnosti u suprotnosti sa cijelom istorijom norme srpskog književnog jezika, a samim tim i sa njegovim sistemskim i strukturnim pravilima.
-Osim toga, mnoge žene ne žele da naziv svoje profesije, svoga zvanja, funkcije i slično upodobljavaju željama "rodnih ideologa", koji na silu, oglušujući se o gramatička pravila srpskog jezika, gramatički rod poistovećuju sa polom. Muški gramatički rod je neutralna kategorija, što znači da se njome, prema jezičkom zakonu, semantički obuhvata i kategorija muškog i ženskog pola- ističe Odbor.