Zapis o selu Ljubogošta (VIDEO)

26.07.2020. 17:01
0
IZVOR: RTRS/Katera

Na raskršću čiji jedan krak vodi za Pale, a drugi na Sokolac, 5 km od Pala, nalazi se Ljubogošta.

Ovo selo, kako njegovi stanovnici kažu, uvijek je okupano suncem.

Smješteno je na brdu, uz Mokranjsku Miljacku, a padine ovog brda prekrivaju prostrane livade na kojima pase stoka.

Osim što je sva u suncu Ljubogošta je, posebno u prošlosti, za mirnih vremena, imala prednost  jer je samo 14 km daleko od Sarajeva, pa se zato lakše bilo školovati, lakše trgovati, nabavljati iz grada ono što se u selu nije moglo proizvesti.

U Ljubogošti žive porodice Poljaković, Lazarević, Stanišić i Veselinović.

Baka Staka Poljaković rođena je prije stotinu godina, živjela je u četiri države, ne pomakavši se iz svoje kuće. Rodila se u Austrougarskoj, djetinjstvo provela u Kraljevini SHS, odnosno Kraljevini Jugoslaviji, zrelo doba u SFRJ, a starost u ovoj sadašnjoj državi.

O svom životu, stradanju Srba na tom području, istoriji i sunčanoj Ljubogošti govore baka Staka i njen sin Novo.

 

Komentari 0
Povezane vijesti
Minić i Gašanović svečano otvorili "Jagnjijadu" na Vučijoj Luci Minić i Gašanović svečano otvorili "Jagnjijadu" na Vučijoj Luci
Danas Gastro-turistička manifestacija "Jagnjijada" na Vučijoj Luci Danas Gastro-turistička manifestacija "Jagnjijada" na Vučijoj Luci
Služen pomen za poginule borce iz Ljubogošte Služen pomen za poginule borce iz Ljubogošte
Najčitanije
  • Ranko Elez - Smrt na Medenoj glavici
    23h 3m
    4
  • „Pohod na klanac“ - hodočašće i odavanje počasti svim palim borcima Kasindolskog bataljona
    5h 57m
    0
  • Anastasija Stević predstavlja Istočno Sarajevo na izboru za Mis BiH
    21h 12m
    0
  • Slijedi toplotni talas u Republici Srpskoj
    9h 42m
    0
  • U Palama promovisana Spomenica "Žepa, juni 1992. godine"
    8h 1m
    0