Директор Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић рекла је данас да је лијек за дјецу лептире, који у просјеку кошта 600.000 евра, стигао у Србију, као и да ће двоје дјеце данас започети своје лијечење.
Републички фонд за здравствено осигурање закључио је оквирни споразум за набавку лијекова за лијечење двије ријетке болести за дјецу лептире и еозинофилни езофагитис, а новац који ће држава издвојити износи 143,9 милиона динара.
- На иницијативу председника Александра Вучића, ми смо међу првима пријавили за лек за децу лептире, то је у ствари генетска крема. Ради се о специфичном ретком обољењу, деца трпе болове 24 часа. Управо смо због тога аплицирали за лек, за нама су аплицирали Француска и Немачка па и остали. Лек је стигао 15. августа, вршила се обука лекара и већ данас би требао да почне са применом у Србији - рекла је она за ТВ Прва.
Када је ријеч о антибиотику Палитрекс, Радојевић Шкодрић подсјећа да се он већ три године не производи.
- И због тога се као замена користи Панцеф, а када је у питању цефалоспорин, антибиотик кога су такође навели, он постоји и у облику сирупа и у облику капсула, и њега има сасвим довољно - казала је Радојевић Шкодрић.
Говорећи о хормонима утрогестан и прогестерон, истакла је да је прогестерон избачен из производње у свим земљама Европе и Америке.
Како је наведено, лијек прогестерон (хидроксипрогестерон), који се иначе користи за спречавање превременог порођаја, више није у употреби јер су епидемиолошке студије показале да једна компонента тог лијека повећава ризик од настанка карцинома.
- Постоји замена, а то је нови облик прогестерона. Ставили смо га на листу лекова и он ће бити доступан. Чим се усвоји од стране владе Србије, потребно је Републичком фонду два месеца да спроведе набавку и да се лек нађе у апотеци - навела је она.
Додала је да ће тај лијек, од момента усвајања, у року два мјесеца, бити доступан пацијентима у апотеци.
Према њеним ријечима, када је у питању трећа група лијекова за које се спомињу несташице, то је хормон раста.
- Хормон који се најчешће користи јесте тзв. Новотропин од компаније Ново Нордиск. Овај лек се прекида са производњом, не у Србији, већ глобално у целом свету. Дакле, компанија је донела такву одлуку - рекла је она и додала да постоји рјешење.
Радојевић Шкодрић је истакла да постоји нови лијек од друге компаније - Фајзер који је стављен на листу лијекова и чим се усвоји, у року од два мјесеца биће доступан пацијентима.
У периоду од 2016. до 2024. стављено је укупно 100 лијекова на листу приоритета здравственог система, као и да је за све те лијекове дато је 16 милијарди динара.
Према њеним ријечима, најскупљи лијек је тада био 500.000 евра, а сада је најскупљи два милиона.