Љубимци познатих умјетника: Салвадор Дали и његов оцелот

31.03.2025. 18:34
0
ИЗВОР: petmagazine.rs

Најпознатији сликар надреализма Салвадор Дали волио је егзотичне животиње, а нарочито да их прошета у јавности и шокира пролазнике. Више пута је усликан са мравоједом на златном повоцу. Часопис “Пари Мач” објавио је 1969. године фотографију Далија на излазу из станице метроа, са штапом у једној руци и свезаним мравоједом, у другој. Умјетник је слику коментарисао ријечима: “Салвадор Дали излази из дубина подсвјести с романтичним мравоједом на узици.”

Неки тврде да је ове “перформансе” посветио теоретичару надреализма и пјеснику Анри Бретону, аутору стихова “Послије џиновског мравоједа”, а други да је мрзио мраве јер су му, кад је био дијете, преплавили посмртне остатке омиљеног шишмиша.

Ипак, његов најпознатији животињски пријатељ био је оцелот Бабу – патуљасти леопард. Двије су верзије приче како је оцелот дошао у сликарев дом. Према једној, добио га је на поклон од колумбијског шефа државе. Према другој, оцелот је заправо живио са сликаревим личним асистентом Џоном Питером Муром, званим Капетан. Године 1960. у Њујорку, Дали и Гала су на путу у биоскоп наишли на бескућника-просјака са младунчетом оцелота. Гали се маче допало и Дали је одлучио да га купи за 100 долара. Пошто нису имали код себе паре, просјак их је сачекао послије пројекције и допратио до хотела, гдје је добио обећану суму. Након краћег размишљања, Дали је маче смјестио у Капетанову собу, али га претходно о томе није обавијестио. Када је Мур легао у кревет, за њим је ускочила мала пјегава мачка. Одмах су се спријатељили.

Касније су Мур и његова супруга Катарина довели још једног оцелота – Бубу, а трећи им је стигао поштом! Причу о Бабуу сам Мур је описао у књизи “Ливинг Дали”.

Бабу

Бабу на хинди језику значи “џентлмен” и он је заиста живио у складу са својим именом. Јео је у најбољим ресторанима, увијек путовао првом класом и одсједао у хотелима са пет звјездица. Имао је двадесетак килограма, па је Дали умио да каже Питеру: “Изгледа као набрекла врећица за прашину из усисивача.”

Бабу је волио ујутру да поједе свјежу ружу. На путовању у Њујорк, заљубио се у лежање на клавиру док пијаниста свира. Допадале су му се вибрације инструмента.

Једном је Дали, захваљујући оцелоту, добио уносан уговор. Сликар, Мур и Бабу шетали су престижним четвртима источног Менхетна и наишли на малу штампарију – Центар за старе графике. Дали је у њој потражио гравуре италијанског умјетника и архитекте Пиранезија. Штампар Луис је био срећан због важних гостију, али и забринут због оцелота, пошто је имао пса. Зато су Бабуа ставили на полицу са књигама док нису одабрали гравуре.

Сутрадан се власник штампарије појавио у хотелу да пријави како му је Бабу попишкио умјетнине и причинио штету од 4.000 долара. Дали је наложио Капетану да плати одштету, па је издат чек. Ипак, неки сат касније појавила се Лукасова супруга са новом идејом – да умјесто чека Дали дозволи да се једна од његових литографија одштампа у њиховој штампарији. Тако је Центар за старе отиске израдио “Експлозивно прољеће”. Резултат је био профитабилан посао од милион долара и дугогодишња сарадња са супружницима Лукас.

Оцелот је вршио и неке “интервенције” на Далијевим сликама. Када је нпр. радио гваш илустрације за “Алису у земљи чуда”, које су се сушиле на тепиху у Муровој соби, Бабу их је прегазио и изгрицкао један од цртежа. Дали је био презадовољан: “Урадио је одличан посао! Ово је боље, оцелот је додао завршни потез!”

Бабу је у Далијевом дому имао посебно мјесто. Ауторка Сузан Вајт тврдила је да припитомљена мачка шета по свили испред изрезбареног мермерног камина у дневној соби.

Једном га је сликар повео у познати ресторан на Менхетну и везао за свој сто. Извјесна гошћа се страховито препала, па је ексцентрични надреалиста одлучио да је умири тврдњом како је Бабу “обична мачка коју је осликао у стилу оптичког арта”.

Оцелот је, иначе, познат као патуљасти леопард или дивља мачка мекени. Махом живи у Јужној и Централној Америци, у шумама, саванама и на подручју ријеке Амазон. Слична је домаћој мачки, али њено крзно подсјећа на облачастог леопарда са Хималаја или јагуара. Због крзна оцелот је од 1972. до 1997. био на листи угрожених врста, пошто је на хиљаде примјерака убијено ради бунди. Њихове боје варирају од крем до сиве и црвенкастосмеђе са црним розетама. Имају заобљене уши, дугачке репове и велике предње шапе. Теже око 11 килограма. У питању су ноћне животиње, ловци са изузетно добрим видом. Често се међусобно боре до смрти за територију.

  • Љубимци познатих умјетника: Фрида Кало и њен омиљени пас Сињор Ксолотл
    20.02.2025. 09:14

    Чувена мексичка сликарка и поп икона модерног доба – Фрида Кало, често је сликала себе окружену животињама, а осликавала их је и на гипсаном корсету, који је морала да носи због великих проблема ...

Занимљивости
Љубимци познатих умјетника: Фрида Кало и њен омиљени пас Сињор Ксолотл

Древни народ Моче из Перуа обожавао је оцелоте и често приказивао у својој умјетности. Међу познатим власницима оцелота био је и амерички музичар и текстописац Грем Парсонс, отац кантри-рока. Као тинејџер држао је једног у дворишту породичне куће на Флориди.

Иначе, Далијев пријатељ, глумац Карлос Лозано није био сигуран да је Бабу срећан, тако одвојен од природног станишта. У мемоарима је записао: “Видио сам само једном оцелота како се смије, онога дана када је побјегао и натјерао госте хотела Мерис да бјеже као пацови у заклон.”

Далију се данас замјера и слика “Атомски Дали”, коју је снимио Филипе Халсман, зачетник надреализма у фотографији. На њој се, осим славног сликара, виде мачке у скоку. Морале су да буду бачене чак 28 пута у ваздух да би Халсман добио жељени кадар. Срећом, ниједна није повријеђена.

Познате Далијеве слике на којима се дивље мачке појављују као тема јесу “Сан изазван летом пчеле око нара, секунду прије буђења” и “Педесет, реалност тигра”. У средишту прве огроман шипак рађа црвену рибу са зубима, која, пак, избацује два тигра. Друга се састоји од 50 троугластих и квадратних елемената, а када се посматрач удаљи, из црно-наранџастог геометријског хаоса излази глава краљевског тигра.

Коментари 0
Најчитаније
  • Активан хуманитарни број 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева
    23h 13m
    1
  • Велика промјена: Курс ЕУР/КМ мијења се на 1:2 од 15. јула!
    23h 37m
    4
  • Љиљана Жикић Карађорђевић - хероина која је живот дала за отаџбину
    22h 55m
    9
  • Спутњик објавио па обрисао: Додик добио руско држављанство и боравак!
    17h 14m
    1
  • Лажна вијест о Додиковој посјети Русији
    13h 15m
    2