Тихој ревизији Дејтона и настојањима да се проведе подмукла унитаризација БиХ треба се супроставити јер је Република Српска највећа извојевана побједа послије великог српског страдања у 20. вијеку, изјавио је Срни некадашњи замјеник команданта Другог батаљона Илиџанске бригаде Војске Републике Српске Мирослав Лучић.
Лучић je рекао да је Дејтонски мировни споразум, када је био потписан, за Србе био и невјерица и нада.
- Моја прва реакција на вијест да је парафиран Дејтонски мировни споразум била је вјероватно слична реакцији многих мојих сународника, јер је то укључивало невјерицу да је уопште могуће да је потписан мир, а друго је било олакшање да напокон престају свакодневне бриге за најмилије, страдање народа и разарање имовине - присјећа се Лучић.
Он је додао да га је било страх да се тада радује, а и показало се да је бојазан била основана јер се за неколико дана потврдило да су гласине о предаји Сарајева и одбрањених територија муслиманско-хрватској Федерацији истините.
- Нисмо се могли помирити с том чињеницом, организовани су многобројни састанци, чак и велики народни протест, али све је било узалудно... - сјећа се Лучић.
Истовремено, истиче он, били су и огорчени и поносни, Срби су тада морали отићи из свог града, али у сваком од њих постојала је зебња, осјећај страха и неизвјесности уз питања шта урадити, како даље?
- То што смо све своје понијели са собом, па и мртве, јасно је показало опредијељеност да хоћемо да будемо са својим народом, да нам је Српска најважнија, макар у њој били и избјеглице. Можда нас неко у данашње вријеме осуђује што смо напустили одбрањено, али ова `тиха ревизија Дејтона` и настојање да се проведе подмукла унитаризација БиХ говори да смо били у праву - истакао је Лучић.
Према његовим ријечима, сви заједно морају да се томе супротставе јер послије огромног страдања и жртава српског народа у 20. вијеку, тек је на његовом завршетку извојевана највећа побједа, а то је Република Српска.
Лучић је навео да је Република Српска и данас многима трн у оку, како унутрашњим, тако и спољашњим противницима, а међу њима и ОХР-у, који је изгубио и кредибилитет и легитимитет.
- Одавно је било вријеме да ОХР и његови такозвани високи представници оду из БиХ - тврди Лучић.
У погледу актуелних спољно-политичких дешавања, укључујући и руско-украјински сукоб, Лучић сматра да на том плану треба пратити матицу Србију и чувати неутралност и доприносити јачању српског блока.
У америчкој бази Рајт Петерсон у Дејтону 21. новембра 1995. године парафиран је Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак.
Овим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.
Дејтонски споразум, након тронедјељних преговора, парафирали су тадашњи предсједници Србије Слободан Милошевић, такозване Републике БиХ Алија Изетбеговић и Хрватске Фрањо Туђман.