Tihoj reviziji Dejtona i nastojanjima da se provede podmukla unitarizacija BiH treba se suprostaviti jer je Republika Srpska najveća izvojevana pobjeda poslije velikog srpskog stradanja u 20. vijeku, izjavio je Srni nekadašnji zamjenik komandanta Drugog bataljona Ilidžanske brigade Vojske Republike Srpske Miroslav Lučić.
Lučić je rekao da je Dejtonski mirovni sporazum, kada je bio potpisan, za Srbe bio i nevjerica i nada.
- Moja prva reakcija na vijest da je parafiran Dejtonski mirovni sporazum bila je vjerovatno slična reakciji mnogih mojih sunarodnika, jer je to uključivalo nevjericu da je uopšte moguće da je potpisan mir, a drugo je bilo olakšanje da napokon prestaju svakodnevne brige za najmilije, stradanje naroda i razaranje imovine - prisjeća se Lučić.
On je dodao da ga je bilo strah da se tada raduje, a i pokazalo se da je bojazan bila osnovana jer se za nekoliko dana potvrdilo da su glasine o predaji Sarajeva i odbranjenih teritorija muslimansko-hrvatskoj Federaciji istinite.
- Nismo se mogli pomiriti s tom činjenicom, organizovani su mnogobrojni sastanci, čak i veliki narodni protest, ali sve je bilo uzaludno... - sjeća se Lučić.
Istovremeno, ističe on, bili su i ogorčeni i ponosni, Srbi su tada morali otići iz svog grada, ali u svakom od njih postojala je zebnja, osjećaj straha i neizvjesnosti uz pitanja šta uraditi, kako dalje?
- To što smo sve svoje ponijeli sa sobom, pa i mrtve, jasno je pokazalo opredijeljenost da hoćemo da budemo sa svojim narodom, da nam je Srpska najvažnija, makar u njoj bili i izbjeglice. Možda nas neko u današnje vrijeme osuđuje što smo napustili odbranjeno, ali ova `tiha revizija Dejtona` i nastojanje da se provede podmukla unitarizacija BiH govori da smo bili u pravu - istakao je Lučić.
Prema njegovim riječima, svi zajedno moraju da se tome suprotstave jer poslije ogromnog stradanja i žrtava srpskog naroda u 20. vijeku, tek je na njegovom završetku izvojevana najveća pobjeda, a to je Republika Srpska.
Lučić je naveo da je Republika Srpska i danas mnogima trn u oku, kako unutrašnjim, tako i spoljašnjim protivnicima, a među njima i OHR-u, koji je izgubio i kredibilitet i legitimitet.
- Odavno je bilo vrijeme da OHR i njegovi takozvani visoki predstavnici odu iz BiH - tvrdi Lučić.
U pogledu aktuelnih spoljno-političkih dešavanja, uključujući i rusko-ukrajinski sukob, Lučić smatra da na tom planu treba pratiti maticu Srbiju i čuvati neutralnost i doprinositi jačanju srpskog bloka.
U američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu 21. novembra 1995. godine parafiran je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.
Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.
Dejtonski sporazum, nakon tronedjeljnih pregovora, parafirali su tadašnji predsjednici Srbije Slobodan Milošević, takozvane Republike BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman.