Милан Радовић је у фебруару ове године напустио Демократски народни савез (ДНС) те постао независни посланик у НСРС-у. Од тада га није било у медијима, а овај банкар и економиста у интервју за Klix.ba говори о актуелним политичким и економским питањима, али и новом политичком ангажману.
На почетку нам каже како су локални избори показали да грађани траже промјене. Власт је задржала позиције у неким срединама, али изгубила Брод, Модричу, Шамац, а да су опозициони кандидати побиједили у начелничким утркама у Бањој Луци и Бијељини, али да коалиција око СНСД-а вјероватно има већину у скупштини те да ће бити занимљиво пратити наредна дешавања.
За пуцање коалиције његовог бившег ДНС-а, гдје је био потпредсједник, и Додиковог СНСД-а каже како од 2018. године ту много шта није штимало.
- ДНС је доживио много турбуленција, а руководство се опредијелило на раскид коалиције, што мени није било неко изненађење. Очито је да више нису жељели трпјети притиске и неки однос који је одређени период био некоректан - каже он.
Радовић је угледни економиста, банкар, доцент на факултету, позорно прати економска кретања и каже да у анализи тренутне ситуације треба кренути од односа 2018. и 2019. године, прије пандемије.
- Заустављање економске активности и психоза којој свједочимо утиче на смањење потрошње, што води смањењу прихода. Ми смо 2019. године имали раст БДП-а од 2,6 одсто, што је мање од 2018. године кад је раст био 3,7 oдсто. Тада се већ видјело да индустријска активност слаби. Наш БДП је изразито мали у односу на регију, а посебно је неповољна његова структура јер доминира трговина, не производња - казао је.
Власт је скромно помогла привреди у пандемији, додаје он, наводећи како је Влада РС-а за два мјесеца уплатила доприносе и једну минималну плату, а да у том периоду јавни сектор није подносио терет пандемије.
-Јавни сектор се очито понаша врло комотно, бројни трошкови се не смањују, рекао бих да је власт у БиХ имала врло скроман одговор. Бојим се да ће посљедице по привреду бити горе него што сад изгледа - казао је он.
Код рестрикција јавне потрошње не треба гледати прво према платама, јер је то посебно осјетљиво, каже он, али треба ићи у реформу јавног сектора која је раније захтијевана од ММФ-а.
- Код пада прихода се треба или задужити или смањивати расходе, нема трећег. Прво треба видјети гдје се могу смањити расходи, посебно луксуз, а видјели сте да се купују аутомобили… Онда, кад се већ задужујемо, треба видјети шта с тим новцем, а да није пуко крпање буџетских рупа - каже он наглашавајући како нема извјештаја шта се урадило с ранијим задуживањима.
На крају нам Радовић каже како ће у наредном периоду одабрати нову политичку позицију, како је желио причекати завршетак локалних избора, а и протек неког времена од иступања из ДНС-а.
-Треба много радити, водити аргументовани дијалог, а сигурно је да може боље. Резултати избора показују да грађани траже промјене, али и да гласају за људе, не нужно политике. Не могу са стране само гледати овај економски суноврат - закључио је Милан Радовић за Klix.ba