Свака друга млада особа би због тражења посла напустила Босну и Херцеговину (БиХ), резултати су то анкете коју су провеле кровне организације младих, Вијеће младих Федерације БиХ, Омладински Савјет Републике Српске (РС) и Савјет младих Брчко Дистрикта о ставовима младих о појединим питањима.
- На питање да ли вјерују у институције власти, 88.5 посто младих је одговорило негативно, а 62.8 посто их не вјерује у било какве институције. Најмање повјерења млади су исказали према ентитетским владама и Предсједништву БиХ- наводи се у саопштењу организација објављеном у сриједу, 11. августа.
Анкетни образац, подијељен у тематске цјелине као што су вриједности у које вјерују, породични живот, образовање и тржиште рада, политика и активизам, попунило је 355 младих у доби од 15 до 30 година са подручја цијеле БиХ.
- Процентуално око 58,3 посто би било спремно да ступи у брак са особом која има различиту вјерску или етничку припадност, а 35,4 посто би подржало легализацију истополних заједница у Босни и Херцеговини- неки су од резултата анкете.
Показало се да и да готово петина младих свакодневно користи дуван или дуванске производе. Трећина је изјавила да никада није конзумирала алкохол, а преко 80 одсто испитаника, како се наводи у саопштењу, није користило наркотике.
У саопштењу се наводи да млади у анкети указују на немогућности запослења, неусклађености образовног система с тржиштем рада, несигурност радних мјеста и посљедице пандемије коронавируса.
Дискриминација по различитим основама, небрига и непостојање подршке развоју менталног здравља те висок степеном корупције у различитим сегментима живота и дјеловања младих такође су проблеми о којима су млади говорили у анкети.
У резултатима анкете се наводи и да готово двије трећине испитаника сматра да у БиХ може стећи квалитетно образовање, више од четири петине их је спремно радити и послове за које нису школовани.
Анкета је, како се истиче у саопштењу, креирана поводом обиљежавања 12. августа - Међународног дана младих с циљем промоције младих као битних партнера у промјенама и подизања свијести о изазовима и проблемима с којима се суочавају у свијету.