Могуће озбиљне психолошке посљедице код дјеце пронађене у Брчком

04.03.2025. 15:12
0
ИЗВОР: srna.rs

Дјеца која су преживјела стресне догађаје суочавају се са дубоким емоционалним ранама које остављају дугорочне посљедице на њихов психолошки, емоционални и физички развој, рекла је Срни психолог Маја Савановић Зорић.

Она је указала да трагична ситуација у Брчком, у којој су дјеца постала жртве трговине људима, злостављања и занемаривања, може да остави озбиљне психолошне посљедице.

- Посттрауматски стрес, анксиозност, депресија и потешкоће у социјалној интеракцији само су неки од проблема са којима ће се дјеца највјероватније суочавати - рекла је Зорићева.

Она је истакла улогу шире друштвене одговорности у овом случају.

- Како се може десити да нико није примијетио ништа сумњиво у комшилуку? Овакве ситуације често нису резултат само једне особе или мале групе, већ и друштвене игноранције и непрепознавања сигнала који могу указивати на опасност - рекла је Зорићева, која је и породични психотерапеут и члан Удружења грађана "Психолуминис" из Приједора.

Зорићева је додала да друштво треба бити пажљивије према потребама и сигурности дјеце, те навела да је важно да људи у заједници, без обзира на околности, препознају тренутке у којима би могли помоћи и указати на потенцијалне пријетње.

Она је навела да дјеца жртве трговине људима и злостављања треба да буду препозната на вријеме, док особе одговорне за њихово збрињавање морају да предузму кораке како би им обезбиједиле сигурност и заштиту.

Зорићева је истакла да случај у Брчком јасно показује колико је важно да све институције, укључујући социјалне службе, образовне институције и медије, раде у координацији и стално буду на опрезу.

Она је истакла важност одговорног извјештавања медија, јер морају бити пажљиви како преносе информације, иако је нужно подићи свијест о озбиљности трговине људима и злостављања дјеце.

- Сензационализам и изношење осјетљивих података могу нанијети додатну штету дјеци која су већ трауматизована. Медији имају одговорност да штите приватност и сигурност жртава, како би им се омогућио сигуран опоравак без даљих емоционалних повреда - рекла је Зорићева.

Она је истакла да одговорност друштва није само да буде свјесно проблема, већ да пружи активну подршку дјеци која су преживјела такву трауму.

- То значи осигурати им безбједно окружење, емоционалну помоћ и прилику за опоравак. Овај случај треба бити позив на акцију за све нас како би дјеца која су преживјела трауму имала шансу за здраву и сигурну будућност. Само кроз заједничке напоре можемо им омогућити повратак у живот у којем ће се осјећати сигурно, вољено и подржано - навела је Зорићева.

Полиција је 25. фебруара пронашла 31 дијете у приватном стамбеном објекту у брчанском насељу Ивици. Медији преносе да је ријеч о дјеци доби до 12 година, као и да међу њима има беба од неколико мјесеци.

Коментари 0
Повезане вијести
Родитељи-његоватељи траже измјену Закона о дјечијој заштити Родитељи-његоватељи траже измјену Закона о дјечијој заштити
Вријеме пред екранима шаље дјецу код логопеда Вријеме пред екранима шаље дјецу код логопеда
Зашто млади у огромном проценту остају да живе са родитељима Зашто млади у огромном проценту остају да живе са родитељима
Најчитаније
  • Распоред богослужења за васкршње празнике у Источном Сарајеву и Сарајеву
    8h 25m
    1
  • Ово су стари српски обичаји на вече Великог петка
    22h 41m
    0
  • Пале: Најмлађи на креативној радионици шарали јаја
    20h 21m
    0
  • Митрополит Хризостом: Христос је васкрсењем покидао окове смрти
    21h 23m
    0
  • Погинуле три особе, двије повријеђене
    21m
    0